Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co właściwie będzie toczyło się w trakcie postępowania sądowego? Oraz czy sąd wymierzy w stronę małżonków jedynie niekomfortowe pytania? Jakim sposobem „zmobilizować” się do procesu, ażeby uzyskać rozwód? Ruszmy od tego, że aktualnie rozprawy w temacie rozwodów nie są niczym niezwykłym. Dużo ludzi z czasem odkrywa swój błąd, który popełnili w kwestii wyboru drugiej połówki. Częstokroć małżonek zdradza, nadużywa napojów wyskokowych czy narkotyków czy pastwi się psychicznie. W tej sytuacji każdy z nas ma uzasadnienie, aby złożyć pozew o rozwód i wyczekiwać dobrego wyroku trybunału. Czyhanie na korytarzu w sądzie na otwarcie postępowania niewątpliwie jest niesamowicie stresujące. Bynajmniej nie ma się tymczasem czego bać. Trzeba posiadać podstawową wiedzę w kwestii tego, kto i o co będzie właśnie na niej pytał. Jeśli odczuwamy, że w pojedynkę właściwie nie damy sobie rady, należałoby wówczas zwrócić się do adwokata rozwodowego, który po pierwsze pomoże nam uzbierać wszystkie obligatoryjne dokumenty.

Proces rozwodowy realizuje zwyczajowo trzech sędziów, z czego siedzący w środku jest sędzią prowadzącym, natomiast dwaj na dwóch przeciwległych końcach – to prawnicy ławnicy. Wszystko będzie toczyło się bez udziału publiczności, w rezultacie z wyjątkiem sędziów, partnerów i pełnomocników nikogo poza tym wcale nie powinno być na sali. Właściwie nie musimy się więc martwić, że kolega z firmy dowie się nazbyt dużo o naszym problemie czy o tym, co konkretnie dzieje się w naszej rodzinie. Pozostałymi etapami procesu są: wypytywanie małżonków, przesłuchiwanie obserwatorów zdarzeń, przesłuchanie współmałżonków i ostatecznie – opublikowanie wyroku.

O co sąd pyta podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sąd najczęściej zaczyna od zadawania całościowych zapytań. Czy partnerzy prowadzą solidarnie gospodarstwo domowe? (jeżeli nie, wówczas sędzia pyta od kiedy tak to wygląda); w jaki sposób prezentuje się sytuacja z dziećmi? (i czy osiągnęły pełnoletność, kto obecnie sprawuje nad nimi opiekę, jeżeli matki czy ojca w niniejszym domu wcale nie ma); czy zawczasu toczyły się wobec jednego z partnerów rozprawy familijne? Oraz czy występuje w ogóle jakaś perspektywa na uchronienie związku małżeńskiego? Po tych zapytaniach sąd przechodzi do przepytania najbliższych. Ma szansę to uczynić na wstępnej rozprawie bądź dopiero na kolejnej. W pierwszej kolejności wysłuchiwani są obserwatorzy strony powodowej, natomiast po czym – strony pozwanej. Od liczebności świadków zależy liczba rozpraw, natomiast każdy z małżonków ma możliwość pytać o szczegóły. Jeżeli małżonkowie i świadkowie zostaną już przesłuchani, w takiej sytuacji sąd przechodzi do przepytania partnerów. Mogą oni opisać osobisty punkt widzenia, odnieść się do tego, co konkretnie oznajmił któryś ze świadków bądź sam współmałżonek.

Kiedy sąd może nie orzec rozwodu?

  • W takiej sytuacji, kiedy ucierpiałoby na tym dobro dziecka, szczególnie małoletniego
  • Stałoby to w niezgodzie z regułami współżycia społecznego
  • Rozwodu pożąda jedynie winowajca małżonek, przykładowo ten który dopuścił się nielojalności (drugi współmałżonek musi uwidocznić aprobatę na rozwód)

Dlaczego warto zdecydować się na adwokata rozwodowego?

W sporej ilości postępowaniach może pomóc nam prawnik, szczególnie jeżeli planujemy, żeby sąd stwierdził winę którejkolwiek ze stron za rozłam związku małżeńskiego. Mamy szansę się też do niego udać wówczas, jeżeli: strony miały łączny kapitał, natomiast jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą w stadium niewypłacalności; planujemy, ażeby zostały orzeczone alimenty na drugiego współmałżonka albo na najmłodszych członków rodziny; zamierzamy posiadać całą zwierzchność rodzicielską albo zamierzamy przeciwnej stronie uszczuplić stosunki z dzieckiem; rzecz domaga się osądzenia sposobu wykorzystywania ze wspólnego mieszkania, jego rozdziału bądź przydzieleniu go jednemu z partnerów; powinno się zawyrokować podział pełnego dobytku. Adwokat może nas poratować nie jedynie w przypadku rozwodu, lecz także w trakcie separacji. Należałoby mieć na uwadze, że rozwód i separacją to dwie różne sprawy, jakie owszem są podobne, ale różnią się skutkami. Osąd sędziego o rozwodzie powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. W wariancie separacji małżeństwo jeszcze istnieje formalnie. Osoby, jakie wybrały separację, z jakiś powodów bynajmniej nie planują zdecydować się na rozwód, przykładowo jeżeli są bogobojne bądź mają na wychowaniu niedorosłe dzieci. Istnieje również coś wyjątkowego, jak separacja rzeczywista, w jakiej mąż i żona żyją samodzielnie, zatem nie zamieszkują tego samego mieszkania.

O czym powinniśmy pamiętać?

Bezwarunkowo powinniśmy mieć przy sobie wszelakie dowody obciążające drugą stronę, jeżeli zależy nam na orzeczeniu jedynej winy. Muszą to być kawałki zdjęć, wiadomości z telefonu, wiadomości multimedialne bądź filmy. Musimy potwierdzić, że małżonek, przykładowo dopuścił się niewierności albo wciąż nadużywa napojów wysokoprocentowych. Skoro staniemy przed sądem nie mając jakichś dowodów w tej sytuacji (bądź nie mając obserwatorów zdarzeń) uzyskanie rozwodu potrafi trwać niesamowicie przewlekle. Rozpoznanie sędziego będzie bazowało na przepytaniu stron oraz obserwatorów zdarzeń. Jeśli potrzebujesz solidnego prawnika, to wejdź w owy link – Adwokat rozwodowy

Strona używa cookies
Ok