Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów

Leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym

Zadaniem leczenia zachowawczego jest troska o zdrowie zębów pacjenta w głównej mierze wtedy, kiedy pojawiają się początkowe problemy jamy ustnej. Zaczątki zwykle spotykanych dolegliwości zębów, dziąseł i przyzębia można wykryć już we wczesnym etapie podczas typowych kontroli w gabinecie dentystycznym. Dentysta wykonuje leczenie zachowawcze, by utrzymać zdrowie jamy ustnej, zanim problem się pogłębi.

Z reguły początkowym oraz głównym objawem, mówiącym o tym, że dzieje się coś szkodliwego jest ból zęba. Tego rodzaju sytuacji lepiej nie radzić sobie sposobami babcinymi, co nie pozbędą się problemu, a najrozsądniej bezzwłocznie przyjść do stomatologa. W gabinecie dentystycznym stomatolog przeprowadzi potrzebne badania oraz określi źródło problemu, a za tym wskaże odpowiednią metodę leczenia. Z reguły przy pierwszych objawach leczenie zachowawcze będzie odpowiednie, żeby usunąć szkody, jeżeli jednak przypadek jest głębszy, dentysta będzie musiał sięgnąć po bardziej złożone leczenie.

Najbardziej znane choroby zębów

Konieczność stosowania leczenia zachowawczego motywowana jest stanem zdrowia zębów. Znaczna ilość chorób zębów pojawia się od słabej higieny zębów. Dentyści powtarzają, że najczęstsze choroby rozwijają się z powodu nieprecyzyjnego czyszczenia zębów, dlatego resztki jedzenia zbierają się na zębach co z czasem twardnieje i staje się ciężkim do wyszorowania szczoteczką nazębnym kamieniem. Skumulowane w ten sposób bakterie zazwyczaj są początkiem ciężkich do wyleczenia problemów.

Próchnica – jest chorobą zakaźną, która bez trudu przechodzi między kolejnymi zębami, a nawet między różnymi osobami. Najczęściej próchnica atakuje twarde tkanki zęba, a pozostawiona bez leczenia w ciągu kilku miesięcy niszczy je dogłębnie. Im dalej dojdzie próchnica, tym trudniej będzie ją usunąć. Powierzchowną próchnicę wyleczy leczenie zachowawcze. Kiedy dotrze do głębokich warstw zęba niezbędne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach wynikiem może stać się też potrzeba wyrwania zęba.

Zapalenie miazgi zęba – przeważnie powstaje z powodu ignorowania próchnicy, jednak może być też skutkiem przeciążeń zęba od wielokrotnych zabiegów i dużej liczbie wypełnień. Zapalenie miazgi zęba jest sporym problemem zarówno dlatego, że jest powodem silnego bólu, ale również dlatego że może przejść się także na kość.

Zgorzel zęba – w sytuacji kiedy pacjent zignoruje problem zapalenia miazgi zęba lub nie wypełni leczenia zachowawczego, problem może się pogłębić i tym samym powstanie zgorzel zęba. To taki typ stanu zapalnego, jakiego bolesnym skutkiem mogą być zmiany kości w pobliżu wierzchołka korzenia zęba. W skomplikowanej przypadłości leczenie zachowawcze to za mało.

Jakie są najbardziej powszechne choroby dziąseł i przyzębia

Tak jak przy powstawaniu chorób zębów, pierwszorzędnym powodem pojawiania się chorób przyzębia i dziąseł jest brak odpowiedniej higieny. Przeważnie występujące choroby dziąseł i przyzębia da się zauważyć z uwagi na podobne objawy pojawiające się w jamie ustnej. Będą to tego rodzaju objawy jak: krew przy szczotkowaniu, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł, odsłonięcie zębowych szyjek, nadwrażliwość na temperaturę, brzydki zapach z ust, a także rozchwianie zębów. Takie symptomy mówią o chorobie przyzębia i dziąseł, jaka potrzebuje natychmiastowego leczenia dentysty.

Zapalenie dziąseł – zazwyczaj jest pierwszym objawem świadczącym o chorobie. Czerwone, zwykle spuchnięte dziąsła dają sygnał, że trzeba się o nie zadbać.

Krwawiące dziąsła – jeśli pacjent dostrzeże w ciągu szorowania krew, to sygnał pogłębionego problemu zębów i dziąseł. Przeważnie to już oznacza, że dziąsła są bardzo osłabione, co może przyczynić się do poruszania, a także wypadania zębów.

Parodontoza – to choroba zapalenia przyzębia, jest najtrudniejszą w leczeniu wśród chorób dziąseł i przyzębia. Początkowym symptomem paradontozy jest wrażliwość oraz zapalenia dziąseł, następnie gdy problem nasila się, pojawia się krwawienie w czasie szczotkowania. W finale zęby zaczną wypadać.

W jaki sposób leczenie zachowawcze przeciwdziała powstawaniu chorób zębów i dziąseł

Wiemy już, że bezpośrednią przyczyną rozwoju ciężkich chorób zębów, dziąseł i przyzębia jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Bakterie bez trudu migrują między zęby i dziąsła, dlatego by zapobiegać rozrastaniu się chorób, należy często odwiedzać gabinet stomatologiczny. W ciągu wizyty lekarz ocenia generalny stan zdrowia pacjenta, a gdy dostrzeże coś dziwnego, może natychmiast działać oferując leczenie zachowawcze.

Rozpoczynającym krokiem leczenia zachowawczego jest aplikacja miejscowego znieczulenia, by zapewnić pacjentowi leczenie bez bólu. Bezbolesne leczenie daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. W kolejnym etapie konieczne jest założenie koferdamu, tj. specjalnego materiału gumowego. Jego zadaniem jest oddzielenie leczonego zęba od pozostałych zębów, tak także tkanki miękkie będą chronione.

Po całkowitym przygotowaniu do leczenia zachowawczego bez bólu jest usunięcie próchnicy. Stomatolog usuwa zaatakowany próchnicą obszar. Najważniejszym elementem tego etapu jest precyzja stomatologa. Po wyrzuceniu próchnicy w zębie jest ubytek, jaki należy odtworzyć. Ostatnim elementem leczenia zachowawczego jest odtworzenie kształtu, koloru i poprawnych funkcji zęba. Poprzez wypełnienie stomatolog zadba o to, aby pacjent odzyskał anatomicznie dobry oraz estetyczny ząb, który w dobry sposób będzie stykał się z innymi.

W ten sposób widzimy, że leczenie zachowawcze należy do najistotniejszych zabiegów dentystycznych. Częste przeglądy zębów i leczenie gwarantują wiele lat bez bólu i trudnych zabiegów.