Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty stomatologiczne zastępują luki w momencie utraty zębów oraz są jednym z popularnych oraz wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu śruba implantu stomatologicznego spaja się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Używając implantów da się wypełniać nie tylko poszczególne luki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty dentystyczne są też trwałym oparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z głównych zalet implantów zębów jest ich solidność. Oceną dentystów właściwie wszczepiony implant może spełniać swoją rolę właściwie całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo przepływu lat nie tracą na swojej wartości, nie psują się oraz nie powodują kłopotów. Ponadto wykorzystanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty stomatologiczne nie zmieniają miejsca oraz nie dopuszczają do tego, żeby np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

Przede wszystkim implantów stomatologicznych nie wykonuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na ciągle postępujący proces rozwoju kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza kompletnie możliwości zastosowania implantów dentystycznych, jednak powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają również ludzie, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty zębów proponują wiele możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia wielu zębów, a nawet całego łuku.

Dentysta protetyk posiada parę rozwiązań, chociaż obecnie najczęściej wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów albo wykorzystanie protezy całkowitej. Choć oba te sposoby nieźle eliminują bezzębie, oba mają zarówno minusy i plusy. Zdarza się, że używanie protezy może być niedostępne przez np. niewłaściwe cechy budowy szczęki. Protezy te z czasem się niszczą. Raz na parę lat powinno się je wymienić, dlatego że z czasem nie są już tak dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów dentystycznych natomiast zabiera trochę czasu ze względu na konieczność włożenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może utrzymać się nawet do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów przynosi pożądane efekty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu musiały być z reguły usuwane.

Natomiast implanty dentystyczne uzupełniają naturalne zęby, a obok tego nie psują się, o ile pacjent odpowiednio troszczy się o higienę , implanty dentystyczne pozostają nienaruszone dożywotnio. To sprawia, że nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a wyrwanie mocno zepsutego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest przeważnie rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Czego przestrzegać po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

Przede wszystkim trzeba unikać parzących potraw i przejść na dietę półpłynną. Nie powinno się używać strefy jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest również dotykanie placami i językiem operowanego miejsca, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia albo podrażnień. Należy odstawić papierosy i alkohol, dlatego że zatrzymują proces gojenia się tkanek. Oprócz tego co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować fizycznego wysiłku.

Bardzo istotne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń dentysty. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko zauważy się alarmujące objawy.

Branie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko według zaleceń lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zgody dentysty może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób troszczyć się o implant stomatologiczny?

O implanty powinno się troszczyć się podobnie do tego, jak o nasze zęby. Bazą jest mycie chociaż dwukrotnie za dnia, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty nie niszczą się od próchnicy ani korozji, trzeba o nie dbać z szczególną uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach pozostałości pokarmów zaczną zbierać się przy linni dziąseł. To jest początkiem stopniowego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji z reguły odsłania się  tytanowy korzeń implantu zęba, tym samym tracąc estetykę. Oprócz tego należy przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.