Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Wszczepianie implantów stomatologicznych to bardzo złożony proces i dlatego potrzebne są wstępne przygotowania. Od pacjenta dentysta oczekuje niewiele. Głównym wymaganiem wobec pacjenta jest przybliżenie dentyście swoich oczekiwań oraz wymienienie historii chorób, które mogłyby być przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów w tym momencie sięga po projektowanie uśmiechu, czyli metodę, która ukaże pacjentowi wynik pełnego leczenia implantologicznego przed rozpoczęciem.

W ciągu przygotowania przeprowadzone zostaną wszystkie badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to baza pracy, z tego powodu przed aplikacją implantów konieczne są badania krwi. Istotny jest tu okres krzepnięcia krwi, ilość elektrolitów oraz OB. Potrzebne to do tego, żeby stomatolog mógł dokładnie ocenić, czy proces zasklepiania się rany po aplikacji implantu stomatologicznego przejdzie poprawnie. Poza przeprowadzeniem badań krwi niezbędne są także badania ogólnego zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. W ten sposób będą zniwelowane problemy z próchnicą oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów potrzebne będzie wyleczenie chorób zębów, by infekcje w jamie ustnej pacjenta, nie przeszkodziło w poprawnym złączeniu się kości z implantem. Ponadto koniecznym działaniem przygotowującym do założenia implantów stomatologicznych są badania diagnostyki obrazowej. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG i obrazów tomografii komputerowej, sprawdza ilość kości, zatok szczękowych i układu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań oraz odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej, następnym krokiem będzie pobranie wycisków. Tak dentysta dobiera średnicę, długość implantu zęba i formę protezy odbudowującej do indywidualnych zapotrzebowań jamy ustnej pacjenta. Takim sposobem pacjent uzyska doskonale dobraną dla niego protezę.

http://www.dentysta-torun.eu/implanty/

W jakich sytuacjach aplikowane są implanty zębów?

Identyczne przygotowania do aplikacji implantów stomatologicznych używa się niezależnie od powody straty zębów. Konieczność wszczepienia implantów stomatologicznych może wyniknąć na skutek ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba; utraty zębów z powodu nieleczonych chorób przyzębia (np. paradontoza) albo ze względu na uraz; pojawienia się niewykształconych  zębowych zawiązek lub bezzębia. W większości przypadków do dentysty zgłaszają się pacjenci, co już utracili ząb oraz pragną go odbudować.

Zdarza się tak, że badanie diagnostyczne wykaże, że naprawianie zainfekowanego zęba jest niemożliwe albo nieopłacalne a najbezpieczniejszym sposobem będzie jego wyrwanie a następnie zastąpienie go dobrym implantem zębowym. Większość stomatologów w pierwszej kolejności stawia na leczenie zachowawcze zębów. Odpowiednia diagnoza jamy ustnej umożliwia specjaliście ustalić, czy w wybranym przypadku należy podjąć próbę ratowania zęba, czy mądrzejszym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba i jego odbudowa protetyczna.

Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom stomatologicznym, implantami da się odtworzyć wybrany ząb lub większą liczbę zębów. Nowoczesne możliwości technologiczne zainspirowały dentystów do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż tylko do odbudowy pojedynczego zęba. Nie stwierdzono przeciwwskazań, żeby pojedynczo aplikować implanty zębów, ale obecnie mogą stać się podstawą dla protez całkowitych lub częściowych. Da się na nich opierać protetyczne mosty i zwykłe protezy pokrywające obszerniejsze luki. By zaaplikować protezę na stałe konieczne są tylko 4 lub 6 implantów stomatologicznych.

Jak postępować po wszczepieniu implantu stomatologicznego

Po aplikacji implantów dentysta ma dla pacjenta szereg zaleceń, których trzeba się trzymać. Zaraz po wszczepieniu implantów trzeba przygryzać sterylny gazik na około trzydzieści minut po zabiegu. Przez parę godzin nie wolno jeść, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne i lekkie. Trzeba też unikać parzących dań, żeby nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co mogłoby wzmocnić odczuwany ból. Implantolodzy w tego typu sytuacjach zazwyczaj polecają używanie zimnych okładów, a nawet ssania lodu i picia lodowatych napojów.

Po wszczepieniu implantów zębów mogą pokazać się takie objawy jak opuchlizna i ból. Należy koniecznie przestrzegać ustalonych przez stomatologa dawek tabletek przeciwko bólowi. Przekraczanie dawek nie złagodzi dolegliwości, a może być niebezpieczne. Implanty wymagają szczególnej higieny jamy ustnej. Do tego najlepsze są łagodzące, antybakteryjne pasty i płukanki. Tak samo w przypadku szorowania zębów należy używać miękką szczoteczkę oraz ostrożnie oczyszczać jamę ustną, żeby nie urazić miejsca zabiegowego i nie rozerwać szwów.

Kilka dni ważne jest odstawienie używek np. papierosów. W ciągu minimum trzech tygodni należy unikać solarium, sauny, basenu oraz pozostałych rodzajów wysiłku fizycznego. Stomatolodzy zawsze mówią pacjentom, aby nie podrażniali palcami ani językiem obszaru zabiegowego, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Największym wymogiem jest przestrzeganie wszystkich wyznaczonych wizyt kontroli w gabinecie dentystycznym, nawet jeżeli pacjent nie dostrzega martwiących objawów. W czasie wizyt, stomatolog ocenia przebieg procesu integracji i może ocenić, czy integracja kości z implantem przebiega właściwie. Po leczeniu implantologicznym wymagane są zaledwie regularne wizyty kontrolne 2 razy w ciągu roku.