prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Powinnością wszystkich rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek taki mówiąc w skrócie nie ustaje praktycznie nigdy. Póki dziecko absolutnie nie potrafi zapewnić sobie normalnego bytu, czyli dostarczyć sobie wszelakich nieodzownych środków do życia, wtedy naturalnie rodzice muszą realizować ten obowiązek. Jedynie w sytuacji, kiedy „inwentarz” dziecka jest spory oraz może mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice w zasadzie nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do niezależnego utrzymania się jest głównym pretekstem ustalania poprzez sąd alimentów.

Oczywiście na samym wstępie sprawa rysuje się nam w taki sposób, że jedno z rodziców idzie do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz zabiega o pomoc przy tworzeniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero potem na jednego z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny funkcjonuje od terminu urodzenia dziecka aż do czasu, gdy będzie ono mogło funkcjonować samodzielnie. Uniezależnienie się absolutnie nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W praktyce żaden regulamin nie poleca jaka jest granica wieku, bowiem każdy przypadek musi obowiązkowo być rozpatrzony indywidualnie. Przykładem może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niepłacenia alimentów, ponieważ był on zdecydowany, iż skończenie przez dziecko 18 lat jest równoznaczne z zakończeniem ich spłacania. W toku rozmowy wychodzi na jaw jednak, iż dziecko się uczy bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie w stanie się usamodzielnić wskutek skomplikowanej choroby, np. fizycznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje kilka sytuacji, jakie wcale nie zwalniają rodziców z obowiązku opłacania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (czy zamęście) z równoczesną niemożnością niezależnego zarabiania na życie. Bez wątpienia w pierwszej chwili małżonkowie razem współdziałają we wszelkich materialnych sprawach, więc jeżeli jedno z nich zarabia dużo i potrafi współmałżonka utrzymać, wtedy rodzice nie muszą już finansować dziecka. Jeśli jednak spotykamy się z sytuacją odwrotną – współmałżonek w ogóle nie jest w stanie zabezpieczyć bytu obojgu – wtedy rodzice mają obowiązek pomóc. Częstokroć sprawa jest jednakże tak zawiła, że usługa rzetelnej kancelarii jest praktycznie obowiązkowa.

Alimenty koniecznie muszą spłacać rodzice na swoje niewidome dziecko, jakie wcale nie potrafi w pojedynkę zabezpieczyć sobie bytu. Ma znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy. I wcale nie ma tu znaczenia powód omawianego stanu rzeczy, przykładowo gdy dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych albo przyjmuje narkotyki. Generalnie, dziecko z nieuleczalną wadą cielesną albo psychiczną obowiązkowo muszą utrzymywać rodzice. Nieraz do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy wcale nie zamierzają chorego dziecka finansować oraz robią wszystko – niewątpliwie celowo – żeby nie uiszczać alimentów oraz uwolnić się od „ciężaru”.

Osiemnastoletnie dziecko powinno odbierać alimenty także wówczas, gdy skończyło 18 lat, nie pobiera nauki, nie ma pracy oraz wcale nie jest w stanie znaleźć pracy. Jeżeli planuje dostać alimenty od swoich rodziców, musi koniecznie udowodnić, iż jego sytuacja życiowa jest zła, przykładowo żyje w biedzie.

Alimenty nie ulega wątpliwości zdobędzie każde dziecko, które pobiera naukę, przykładowo w szkole zawodowej bądź na uniwersytecie. Zasadniczo, tak długo jak dziecko kontynuuje naukę, matka i ojciec są zobligowani do tego, aby wypłacać alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy córka, mimo że pobiera naukę – jest w stanie na własną rękę się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Rodzice nie powinni regulować alimentów wtedy, gdy dziecko posiada takie wpływy, że może uregulować całkowite koszty życia, m in. spłacić lokum, pożywienie, media oraz różne inne konieczne do prawidłowego egzystowania rzeczy. Dochodem w ogóle nie musi koniecznie być w owym przypadku wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz także renta po zmarłym rodzicu, stypendia pobierane na uniwersytecie lub przychody osiągane przez pracujące rodzeństwo. Czasami w efekcie sporów z rodzicami dochodzi do walki w sądzie. Syn zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia i rywalizuje z rodzicami, ponieważ ma pracę zarobkową w rozmiarze 1/4 etatu oraz nie posiada faktycznie środków do życia.

Obowiązek alimentacyjny wygasa w niektórych okolicznościach przed uzyskaniem przez syna dorosłości, jednak takie okoliczności są nader rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć edukację oraz uzyskać zawód, za pomocą którego będzie miało szansę zagwarantować środki do życia mówiąc w skrócie nie tylko sobie, ale również bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów jest uzależniona od wielu podstawowych składników: uzasadnionych wymagań dziecka, zdolności zarobkowych rodziców, zdolności majątkowych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę osobiste wysiłki rodzica w kwestii utrzymania dziecka.

Jeśli zafascynował Cię ten artykuł, zamierzasz wiedzieć dużo więcej o poradach prawnych i pozostałych usługach oferowanych przez pełnomocników kliknij w odnośnik tutaj – Adwokat Toruń – a na pewno znajdziesz właśnie to, czego poszukujesz.