prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

Specyfika funkcjonowania firm windykacyjnych

Ogromna liczba przedsiębiorstw odzyskujących długi jest sterowana poprzez osoby, które skończyły studia z zakresu prawa ogólnego, ale nie posiadają aplikacji. Z tego względu mają urywkową wiedzę z dziedziny kodeksu cywilnego. Uzyskiwanie przeróżnego typu długów wymaga pełniejszego poświęcenia i kompetencji, jakiego niestety nie można nabyć za pomocą innych środków, jak w trakcie stażu w kancelarii adwokackiej u odpowiedzialnych kolegów po fachu. Tu konieczny jest adwokat, który niewątpliwie będzie miał świadomość, jakie ruchy powinno się zrobić. Przedsiębiorstwa windykacyjne niejednokrotnie nie zabierają żadnej „przedpłaty” oraz wyrażają zgodę wyłącznie na odsetek od wyegzekwowanej wierzytelności. Przeważnie jest to od około 20% do plus minus 50% całej kwoty. To oczywiście fakty tyczące się Interesantów. Oni nie muszą właściwie robić żadnych kroków, poza oczekiwaniem na spłatę części długu przez przedstawioną spółkę. Natomiast co w niniejszym okresie ma miejsce z trasatem?

Wezwanie do zapłaty jest dopiero początkiem…

Warto jest w tym miejscu zidentyfikować dwie sytuacje: kiedy któraś osoba zaledwie co została dłużnikiem i długi przedawnione, jakich wcale nie należy uiszczać. Jeśli chodzi o świeże wierzytelności, to pożyczkobiorca musi koniecznie pokryć niespłacone zobowiązania pod rygorem procesu sądowego, wręczenia decyzji, zarekwirowania majątku poprzez komornika oraz w efekcie opłacenia wiele większej sumy niż początkowa. Jeśli chodzi o długi przedawnione, to nie powinniśmy opłacać wierzytelności – taką radę uzyskamy od dowolnego prawnika. Niestety większość firm „ściągających” długi nie zabiega już o spłacenie omawianego zadłużenia, lecz grozi wierzycieli niemiłymi efektami ich niezapłacenia. Robią to przy pomocy listów, jakie raz za razem lądują w skrzynce, co najmniej kilkunastu informacji e-mail i agresywnych telefonów z numerów zastrzeżonych. Niejednokrotnie listy są sprecyzowane w taki sposób, aby dłużnik wpadł na to, że naprawdę powinien coś opłacić. Sporo w nich niejasnych dla „typowego zjadacza chleba” stwierdzeń typu „fundusz niestandaryzowany” i „fundusz sekurytyzacyjny”. Co w tej okoliczności musimy zrobić?

Tylko aktualne długi musimy spłacać

Wtedy musimy przyjąć pozew o uiszczenie długu z sądu (o ile zadłużenia w ostatnim czasie nie oddaliśmy). W żadnym razie decyzji z sądu nie można bagatelizować, gdyż po jakimś okresie (usankcjonowanie) ma ono moc wykonawczą. Jeżeli informacje uwzględnione w pozwie są fałszywe albo dołączono do pozwu niewiarygodne materiały – tym bardziej należy odpowiedzieć. Wierzyciel ma podstawę, aby się bronić, np. kiedy doszło do unieważnienia wierzytelności. W niniejszej okoliczności warto zaczerpnąć z usługi prawnej albo iść do wybranej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, jaka wyklaruje nam, jakie czynności będą najskuteczniejsze. Cesjonariusz, który dochodzi swych należności, ma obowiązek przedłożyć w trakcie rozprawy dowody, m. in. wypisany mandat za przebiegnięcie przez ulicę.

Jak się zachować, kiedy długi są przedawnione?

Przedsiębiorstwa windykacyjne nie mają absolutnie jakichkolwiek zezwoleń. Posiada je sąd, komornik, pełnomocnik – jednakże nie instytucja zajmująca się inkasowaniem starych wierzytelności. Jeżeli zatem otrzymaliśmy zalecenie do zapłaty od takiego podmiotu, nie można dokonywać takich ruchów:

1. Mówiąc w skrócie nie możemy reagować na dokumenty, e-maile oraz odbierać telefonu, bo będzie to jednoznaczne z funkcjonowaniem wierzytelności (jakiego absolutnie nie należy zwracać)

2. Jeśli opisana spółka łączy się telefonicznie, należy mieć na uwadze to, że całkowita dyskusja będzie utrwalona – zaś to w niektórych przypadkach może oczywiście dać negatywne konsekwencje. Nie pozwólmy się nagrywać, w ogóle nie wchodźmy w żadne pogawędki z windykatorami z call center. Po prostu zarzućmy połączenie, w szczególności jeśli nie jest w ogóle widoczny numer telefonu.

3. Po prostu nie dajmy się dręczyć! W sytuacji nieważnych zadłużeń w żadnym przypadku nie piszmy zaświadczeń odwoławczych, próśb wyrównywania zadłużenia rozłożonego na raty, propozycji zawieszenia terminu spłaty długu itp. Po prostu nie dajmy się także nabrać na negocjacje, czyli „promocje” oraz „rabaty” tyczące się starych wierzytelności.

4. Wcale nie wysyłajmy minimalnej sumy na rachunek rozliczeniowy firmy windykacyjnej, choćby paru groszy. Bowiem wkrótce ruszy cała machina dochodzenia długów. Opłacenie nawet wyjątkowo małej ilości pieniędzy jest jednoznaczne z tym, iż wierzytelność przyjmujemy.

5. W przypadku kiedy wyjęliśmy ze skrzynki niejasne pismo, idźmy do adwokata, który objaśni nam poszczególne jego moduły.

Musimy jeszcze wspomnieć o tym, iż zadłużenia stare możemy opłacić dobrowolnie. Środki pieniężne nie znajdą się jednak na rachunku bankowym podstawowego kredytora, tylko jednostki, która wspomniany dług w późniejszym czasie zakupiła. Warto w tym przypadku zadać sobie podstawowe pytanie: czy tak należy robić? Sfinansowanie pierwszemu kredytorowi nieważnego zadłużenia posiada sens, natomiast płacenie spółkom, jakie od siebie wzajemnie odkupują wierzytelności oraz liczą na krótkoterminowy efekt – prawdopodobnie nie. Zwłaszcza, że przeważająca część pozwala sobie na liczne pogwałcenia polskiego kodeksu.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy materiał i zamierzasz sprawdzić, jak wygląda profesjonalna strona prawnika, możesz kliknąć w tym miejscu – www.adwokat-bydgoszcz.eu

Strona używa cookies
Ok