PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Nieuzupełnianie ubytków może prowadzić do wielu schorzeń. Bardzo często to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. poważne zmiany w funkcjonowaniu stawów skroniowo- żuchwowych. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. widoczne zmiany w wyrazie twarzy, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego trzeba dbać o to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych kontrolach u stomatologa.

W jaki sposób uzupełnić ubytek?

  1. Proteza: wady i zalety

Współczesne techniki dentystyczne są bardzo zaawansowane. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych dawniejszych pod względem komfortu noszenia jak i jakości wykonania. Do głównych mocnych stron protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim dobrą dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Jeśli chcesz zdecydować się na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Sztuczną szczękę należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza umieszczana na pozostałych zębach.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny nie są jednakowe. Wydatek zależy od tego, jakiej jakości oczekujemy. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy klej mocujący. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Czy warto inwestować w implanty?

Czym jest implant zębowy? To najlepszy sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest stosunkowo prosty i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni. Największą zaletą implantów jest nie tylko mała inwazyjność zabiegu, ale przede wszystkim ich trwałość. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęstsze połączenia w budowie implantu to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Implanty są dość kosztowne, mianowicie koszt jednego implantu to ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Protezy czy implanty- za i przeciw

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Pod względem kosztów korzystniejsze są protezy tradycyjne. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań dla Twojej jamy ustnej. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Implanty Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok