Czym są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz większego bólu. Jak powstają? Deformacje te dotykają dużo częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które mocno eksploatują i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji mocno obciążony, przeciążona jest także środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a kiedy połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- wiotkość tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak leczyć

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być absolutnie szpilki. Nie zaleca się też kupowania obuwia z cienkimi noskami, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Osoby z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie zaczątki haluksów, koniecznie idź do specjalisty, który dobierze dla ciebie skuteczny sposób, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Dzisiejsza medycyna proponuje przeróżne metody zapobiegania i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są leczniczymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ułożyć palce i stopę w odpowiedniej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to specjalne poduszki żelowe, które umieszczają palce w prawidłowej pozycji, niwelują nacisk i zatrzymują rozwój deformacji. Rekomendowane są przede wszystkim dla pań, które bardzo często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te naprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je głównie do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to profesjonalna szyna, która jest używana zarówno żeby zapobiegać zwyrodnieniom ale też by działać w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korekcyjny

Jeśli leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Aktualnie wykonuje się kilka rodzajów operacji dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo zastanów się nad tym, czy twój styl życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze odpowiednie środki zachowawcze. Warto pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Strona używa cookies
Ok