Czy kredyty są konieczne? Obserwując zachowania klientów, dosyć szybko odnajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są pomocne. Nie są niezbędne, ale ułatwiają nam wiele codziennych spraw. Przeciętne dochody w Polsce nie pozwalają nam na nabycie samodzielnego mieszkania, czy pojazdu. A w sumie każdy z nas planuje się w przyszłości uniezależnić, czy zacząć spełniać swoje plany zawodowe. Do czego Ci jest potrzebny kredyt? Prosto jest wymówić to zdanie osobie, która otrzymała niespodziewany spadek po bliskich, a nigdy nie była w sytuacji „normalnego obywatela”. Mimo popularności tej formy wsparcia materialnego, kredyty nadal kojarzą się nam dość negatywnie. Zadłużenie na długi termin i niepokój przed utratą sposobności zapłaty kredytu – to zasadnicze obawy, z którymi mamy do czynienia w sytuacji sporządzania wniosku kredytowego.

Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek wątpliwości, zrobimy wszystko by je wytłumaczyć. Poniżej pokażemy „dobre” strony kredytów. Przedstawimy Tobie po kolei, na co warto zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy o kredyt. Porównamy rożne formy kredytów, aby uprościć Ci wybór któregokolwiek z nich.

Kredyt hipoteczny – czas na własne mieszkanie

Każdy kredyt hipoteczny jest pewnym typem inwestycji. Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo na rzeczy chroniące konkretną wierzytelność, na podstawie jakiego bank może dochodzić zadośćuczynienia swojego roszczenia, w chwili niemożności zwrotu obciążenia kredytowego. Przedmiotem kredytu hipotecznego może być:

  • całkowita nieruchomość,
  • określona część nieruchomości,
  • zespół nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Ogół kredytu hipotecznego współzależny jest w głównej mierze od naszej sytuacji finansowej. Wysokość kredytu hipotecznego zależna jest od paru elementów – rozciągłości terminu zwrotu, przelicznika LTV i indywidualnej wiarygodności. Im krótszy czas spłaty kredytu, tym niższe koszty obsługi kredytu. LTV (w rozwinięciu Loan to Value) to stosunek między sumą kredytu, a ceną nieruchomości. Im większy wkład własny tym mniejsza wartość procentowa tego wskaźnika. Zmniejszenie wartości LTV wiąże się z spadkiem marży pełnego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla pożyczkodawcy szczególnie znacząca jest historia kredytowa. I co ciekawe, w przypadku kredytu hipotecznego dużo korzystniej są oceniane osoby, które posiadały wcześniej jakiekolwiek zadłużenia, od tych, które nigdy nie pobierały pożyczek gotówkowych. Duża zdolność kredytowa przyczynia się do zmniejszenia marży całego kredytu.

Samochód od zaraz – przystępne kredyty samochodowe

W odróżnieniu od kredytu na dom kredyt samochodowy jest dużo dostępniejszy w otrzymaniu. Głównie dlatego, że ilość pożyczanych pieniędzy jest znacząco niższa. W przypadku kredytu na samochód, banki wprowadzają kilka rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, zawłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty samochodu. Akcesoryjnym zabezpieczeniem jest cesja roszczeń z polisy AC. Dzięki pozyskaniu tego rodzaju kredytu możemy kupić nie tylko własny pojazd, ale także kemping, motor, a nawet łódź silnikową. Ważny jest również fakt, że pojazd nie musi być nowy. Wielkość marży kredytu zależy, porównywalnie jak przy kredycie mieszkaniowym, od wkładu własnego. Oprocentowanie realne wynosi od kilku do kilkunastu procent na rok. W wielu wypadkach kredyt samochodowy staje się świetnym rozwiązaniem.

Kredyt na samochód dedykowany jest do osób prywatnych. Odmianą kredytu dostępną dla przedsiębiorców jest leasing. Przez umowę leasingu finansujący oferuje leasingobiorcy prawo do użytkowania z danej rzeczy na ustalony wcześniej czas, w zamian za ustanowione ratalne opłaty. Zalety wypływające z leasingu to:

  • niewielkie zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja obciążeń podatkowych
  • możliwość rozliczenia VAT

Po spłacie wszystkich rat, leasingobiorca zostaje pełnym właścicielem pojazdu.

Podstawowe elementy umowy kredytowej

Przed złożeniem wniosku, zawsze należy starannie upewnić się jaka jest prawdziwa cena nieruchomości. Cena posiadłości wpłynie na sumę kredytu. Na spotkaniu, konsultant finansowy będzie żądał informacji o dochodach (suma netto, stanowisko, czas zatrudnienia) i o pozostałych zobowiązaniach finansowych. Opierając się na tych informacjach oszacuje on zdolność kredytową. W umowie kredytowej oznaczone zostanie oprocentowanie, które jest zależne od czynników giełdowych (na jakie nie mamy wpływu) i od marży narzucanej przez bank. Dodatkową opłatą, z którą powinniśmy się liczyć, jest prowizja banku. Stanowi ona procentowo uzgodniony wskaźnik powiadamiający o tym, ile musimy zapłacić bankowi za danie kredytu gotówkowego.

Nim podpiszemy umowę o kredyt, dobrze jest się z nią wcześniej zaznajomić. Poproś bank o wzorzec umowy, aby móc ją przeczytać w domowym zaciszu.

Jeśli odpowiednio podejdziemy do kredytu, okaże się on pozytywnym wsparciem i okazją na lepsze możliwości. Spora liczba osób rozpatruje kredyt gotówkowy jako lokatę i w naszym mniemaniu jest to doskonały sposób myślenia. Samodzielne porównywanie kredytów potrafi być żmudne, dlatego też warto zatroszczyć się o pomoc konsultantów finansowych, którzy zapewnią Tobie obsługę na wysokim poziomie i dużą ilość właściwych informacji.

Interesuje Cię kredyt hipoteczny? Wejdź na naszą stronę i porównaj różne formy kredytów: kredyty Toruń