Przetestowana sterylizacja, która w pełni likwiduje bakterie, grzyby, wirusy oraz alergeny jest współcześnie bardzo poszukiwana. Ozonowanie to współczesna metoda, która kreuje higieniczne środowisko, a przy tym jest niezwykle ekologiczna i bezpieczna, także w przypadku alergików. Wykorzystując dezynfekcję ozonem chronimy siebie i bliskich, a także osoby, z jakimi posiadamy częsty kontakt (np. w pracy), ze względu na to, że ta metoda dezynfekcji niszczy bakterie, grzyby, wirusy i alergeny. Ponadto nie niszczy zdrowia ani w przypadku ludzi, ani w przypadku pupili. Dodatkową zaletą oczyszczania ozonem jest zdolność szybkiego usuwania niechcianych zapachów np. z papierosów oraz odzwierzęcych i może być zastosowane w pomieszczeniach i w samochodach.

Czym jest ozon i dlaczego jest taki efektywny?

Dlaczego sterylizacja wnętrza właśnie stosując ozon? Skuteczność ozonu wynika z jego budowy. Składa się on z 3 atomów tlenu. W krótkim czasie od chwili wytworzenia ulega rozkładowi, a w przebiegu takiego procesu, tlen oddziałuje z otoczeniem. Rozpadające się cząsteczki ozonu wnikają głęboko, dzięki czemu całkowicie zabijają alergeny, grzyby, wirusy, bakterie i walczą z roztoczami. Oprócz tego ze względu na to, że ozon jest gazem, dochodzi do przestrzeni, do jakich trudno dojść za pomocą innych technik oczyszczania. Inną zaletą ozonowania zaliczamy to, że ze względu na szybki rozkład cząsteczek, niezwykle prędko po procesie ozonowania można używać wyczyszczonego i sterylnego wnętrza. Należy przewietrzyć pomieszczenie. Celem procesu dezynfekcji ozonem jest dogłębne oczyszczenie i eliminacja brzydkich zapachów. Dezynfekcja ozonem spełnia wskazane kryteria sanepidu, a dzięki swojej efektywności jest mocno zalecaną techniką oczyszczania.

Dlaczego warto oczyszczać ozonem?

Najszczególniejsze plusy oczyszczania ozonem pochodzą przede wszystkim z właściwości ozonu. Za sprawą bezpiecznego ozonowania tworzymy środowisko wolne od grzybów, wirusów, bakterii, alergenów i roztoczy. To istotne szczególnie dla alergików. Regularna dezynfekcja oprócz tego, że gwarantuje bezpieczeństwo, gwarantuje także duży komfort życia, świeże powietrze bez brzydkich zapachów. Ponadto sporą zaletą oczyszczania ozonem można wskazać to, że nie zawiera jakichkolwiek środków chemicznych, dlatego jest całkowicie ekologiczna.

Dla kogo przeznaczone jest dezynfekcję ozonem?

Ozonowanie warto przeprowadzać we wszystkich pomieszczeniach, gdzie zwykle przebywają ludzie. Będą to więc na przykład budowle usługowe, mieszkalne, biura, a także wnętrza samochodów i innych pojazdów. Z reguły z oczyszczania ozonem z wyłączeniem prywatnych domów, korzystają te miejsca, jak szpitale, hotele i pensjonaty, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie, ośrodki kultury, szkoły albo lokale gastronomiczne. Taki typ dezynfekcji można także wykorzystać do oczyszczenia klimatyzacji, hali sportowych, czy budynków produkcyjnych. Dzięki ozonowaniu usuwane są niezbezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt bakterie, grzyby lub wirusy i alergeny, dlatego aby zagwarantować niezbędny bezpieczny poziom należy często wykonywać taki typ dezynfekcji. Ze względu na gazową postać ozonu, jego cząsteczki wnikają w takie materiały jak tapicerki, materace, wykładziny, dywany lub zasłony, dzięki czemu w prosty sposób możemy wykonać pełne oczyszczanie we wnętrzach, gdzie znajdujemy się często.

W jaki sposób bezpiecznie przeprowadzić dezynfekcję ozonem?

Choć sama metoda odkażania ozonem nie jest niezbezpieczona dla zdrowia, należy dobrze się przygotować. Ozon dogłębnie utlenia, ze względu na to w momencie wykonywania odkażania tym sposobem trzeba zachować ostrożność, aby nie podrażnić oczu oraz układu oddechowego. Przed przystąpieniem do dezynfekcji ozonem należy po pierwsze wynieść z wnętrza wszystkie rośliny i zwierzęta, by nie wystawiać ich na bezpośrednie oddziaływanie ozonu. Co więcej warto zabrać obrazy malarskie, by nie utlenić farb, które mogłyby koloru. Większość pracy wykonują stworzone do tego sprzęty, dlatego niezbędna jest także sama zdolność obsługi sprzętu. Zdalna kontrola nad maszyną umożliwia także osobie kontrolującej opuszczenie wnętrza w ciągu sterylizacji ozonem. Elementem, o którym nie wolno zapomnieć jest uszczelnienie wnętrza, by ozon w ciągu pracy sprzętu nie uciekał się poza dezynfekowane pomieszczenie.

Podobnie przy ozonowaniu pojazdu. Na wstępie należy wyrzucić śmieci, chodniki gumowe i zbędne rzeczy. Ozonator powinien zostać na siedzeniu. Trzeba pamiętać o wyłączeniu klimatyzacji i włączeniu obiegu wewnętrznego w nadmuchu wentylatora samochodowego. W trakcie oczyszczania ozonem pojazdu należy zamknąć drzwi i okna, by cząsteczki ozonu miały szansę wnikać m.in. głęboko w tapicerki. Trzeba również pamiętać, by nie ozonować w bardzo gorący dzień, szczególnie przy silnym nasłonecznieniu.