Piękne i zdrowe włosy to nie tylko zasługa regularnej pielęgnacji, ale także kontakt z kompetentnym fryzjerem. Specjalista powinien orientować się i odpowiadać na wymagania swoich klientów oraz ich włosów. Z tego względu dobry wybór fryzjera jest taki istotny. Troska o włosy i umiejętności układania i strzyżenia to nie jedyne czynniki, które muszą być wzięte pod uwagę. Między innymi istotny jest także wygląd salonu i podejście do klienta. Lepiej najpierw dowiedzieć się, niż ryzykować fryzjerską katastrofą. Na co należy zwrócić uwagę?

Wiedza

Odpowiedni fachowiec nie ogranicza się zaledwie do marzeń klientów, ale także jest w stanie im doradzić. Ocenia, jakie fryzury są realne do wykonania na włosach w konkretnym rodzaju, a jakie nie. Służy pomocą we wskazaniu prawidłowej pielęgnacji, a także dobierze fryzurę do kształtu twarzy, charakteru lub okoliczności. Sygnałem wskazującym kompetencje fryzjera są także certyfikaty, które zazwyczaj można znaleźć na witrynach internetowych lub po prostu w salonie fryzjerskim. Co więcej, dobry fryzjer nieustannie się kształci – bierze udział w zjazdach, wykładach szkoleniach. Uzupełnia wiedzę i śledzi nowości. I chętnie się tym dzieli.

Umiejętności

Umiejętności fryzjera bez wątpienia szczególnie ciekawią większość klientów. Jeżeli fryzjer posiada wiedzę, którą potwierdza dyplomami zazwyczaj powinien mieć również umiejętności. Zdarza się jednak tak, że to, co fryzjer potrafi, nie zawsze pasuje każdemu z klientów. Czasami fryzjerzy słyną z ostrych, krzykliwych stylizacji, inni tworzą fantazyjne upięcia, które będą w sam raz na przykład na wesele lub inne uroczystości. Trzeba więc nie tylko szukać fryzjera ze zdolnościami, ale tego, którego zdolności nam pasują. W tym celu warto poznać opinie innych klientów, a także przejrzeć udostępnione zdjęcia, które dokumentują wcześniejsze prace fryzjera.

Podejście do klienta

Niezależnie od tego, ile czasu pochłonie pobyt w salonie fryzjerskim, wszystkim zależy na tym, by upłynął w sympatycznej atmosferze. Zazwyczaj fryzjerzy zabawiają klientów rozmową, ale trzeba mieć na uwadze to, że pogaduszki mogą rozpraszać fryzjera, przez co będzie skupiać się na opowiadaniu ploteczek, zamiast na włosach. Tego typu rozmów lepiej unikać, przede wszystkim wtedy, gdy fryzjer dużo narzeka na swoich klientów albo na szefa, bo to może świadczyć o słabej kulturze osobistej.

Ponadto dobrze także zorientować się, jak wiele czasu fryzjer przeznacza bezpośrednio swoim klientom. Często fryzjerzy zapisują jak najwięcej ludzi w niedużym czasie. Z tej przyczyny oddają im zdecydowanie zbyt mało uwagi. Zdarza się też tak, że wokół jednego klienta pracuje kilka osób. Kto inny myje, kto inny strzyże, kto inny układa włosy. W takich miejscach prawdziwy kontakt z klientem jest ograniczony, co może ujemnie wpłynąć na końcowy rezultat. Im fryzjer ma dłuższy kontakt z włosami, tym bardziej je zna i orientuje się, czego potrzebują.

Ważna jest także komunikacja. Dobry fryzjer, doradza, słucha potrzeb, ale niczego nie narzuca. Odpowiedni salon fryzjerski pozwala także na reklamacje w razie wpadki. Przytrafiają się najlepszym, jednak w ramach przeprosin fryzjer powinien udzielić zniżkę, zabieg regeneracyjny albo zwrot pieniędzy.

Wystrój salonu fryzjerskiego

Salon fryzjerski to wizytówka fryzjera, z tego względu sposób, w jaki się prezentuje jest niezwykle istotny. W tej kwestii podstawową rolę spełnia higiena salonu. W swojej pracy fryzjer korzysta z takich samych narzędzi do stylizacji wszystkich klientów. Z tego względu w porządnym salonie wszystkie sprzęty są dokładnie i systematycznie dezynfekowane i czyszczone. W sytuacji, jeżeli niefortunnie doszłoby do jakiegoś skaleczenia bezpieczniej byłoby, by narzędzia były wyczyszczone i nie roznosiły bakterii.

Ważne jest także to, w jaki sposób fryzjer dba o czystość salonu. Jeśli na podłodze są niesprzątnięte ścięte włosy albo na przykład rozchlapana w czasie mycia woda lub szampon to znak, że fryzjer nie jest zbyt porządny i lepiej go unikać. Dobry fryzjer tuż po wykonaniu zadań, sprząta salon przed przyjęciem nowego  klienta.

Warto też ocenić sam wystrój. Salon fryzjerski powinien zapraszać klientów do wejścia i skorzystania z usług. Musi zatem być ciekawy i przytulny. Salony fryzjerskie, które wyróżniają się charakterystycznym elementem łatwiej zapadają w pamięć. Ponure, przygnębiające salony raczej nie wzbudzają zaufania.

Produkty i narzędzia

O tym co decyduje, że salon fryzjerski jest dobry, a pracujący tam fryzjerzy są specjalistami, świadczy także jakość produktów oraz sprzętu, które są tam stosowane. Ostrość maszynek, nożyczek lub brzytw rzutuje na efekty działań fryzjera. Nieostry sprzęt będzie niepewny i może przynieść więcej strat, niż korzyści. Im lepsze narzędzia, tym wyższa precyzja i pewność. Nawet najlepsze zdolności fryzjera nie uratują sytuacji, jeżeli sprzęt będzie kiepski.

Dobrze jest też spojrzeć na to, jakie produkty są wykorzystywane przez fryzjera. Specjalistyczne kosmetyki fryzjerskie są o wiele lepsze od tych popularnych, pochodzących z drogerii produktów. W ich składzie jest wyższe stężenie elementów aktywnych i odżywczych. Ponadto wiele z nich ma lepsze pochodzenie – na przykład zawarte są w nich faktycznie naturalne ekstrakty. To oznacza, że są skuteczniejsze i bardziej bezpieczne.

http://www.gornystudio.pl/cennik/

Strona używa cookies
Ok