Pompy ciepła przenoszą energię cieplną do budowli, pozyskiwaną z otoczenia: z powietrza, z wody albo z gruntu. Taka pompa przeważnie utworzony jest z dwóch segmentów: zewnętrznego, co czerpie moc ze źródła i wewnętrznego przekształcającego ciepło. Takie rozwiązanie to skuteczna technologia ogrzewania budynku zimą i ochładzania go latem, która przy zastosowaniu całkiem niewygórowanych kosztów, rozprowadza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła da się zainstalować zarówno w mieszkaniu, domu oraz pozostałych budynkach , a za sprawą poboru energii z niewyczerpalnych źródeł i braku wydzielania zanieczyszczeń jest to przyjazna środowisku. Niezwykłą zaletą pompy ciepła Toruń jest także brak konieczności instalacji komina.

Poza tym pompy cechują się względnie niegłośnym trybem pracy i wieloletnią trwałością. Pompa ciepła, która jest cyklicznie naprawiana, przy czym dobrze zauważyć, że wydatki na rzecz serwisu są dość niskie, zazwyczaj jest sprawna przez wiele lat bez konieczności zmiany. Można taką pompę ciepła zainstalować łącznie z instalacją c.o. (centralnego ogrzewania) i do podgrzewania wody przez instalację ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Pompa ciepła, jako rozwinięta technika cieplna, kierowana jest przez programy zarządcze przystosowane do łatwej obsługi dla użytkownika. Poza tym pasuje w większości budynków.

Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła?

Pośród pomp ciepła zobaczymy ich kilka rodzajów podzielonych na inne źródło energii. Sama z siebie pompa ciepła nie tworzy energii, to rodzaj przekaźnika, który na początku czerpie energię po czym przemienia ją w celu ocieplenia budynku. Bez względu na to, czy źródłem jest woda, powietrze albo ziemia, pompa ciepła Toruń składa się z dwóch modułów. Część zewnętrzna, znana jako źródło dolne, ma za zadanie ściągać jak największą ilość energii ze źródła. Ten moduł jest fundamentem pompy ciepła i wobec tego tę część trzeba dobrać do wybranego źródła. Część zewnętrzna dostarcza pozyskaną energię do wewnętrznego modułu włączonego już wewnątrz budynku. Na tym etapie pobrane ciepło jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania. Transfer energii wraz z redukcją ciśnienia i dostosowaniem temperatury skutkuje przesłaniem energii do całego budynku. Dzięki pompie ciepła da się ocieplać każdy pokój, a prócz tego wspomóc instalację c.w.u (ciepłej wody użytkowej). Taką techniką użytkownicy zyskują także możliwość posiadania ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Z kolei działanie pompy ciepła ustala prosty w użyciu układ sterowania.

Najlepszy rodzaj pomp ciepła

Pompy ciepła gruntowe

Pompa ciepła gruntowa to ekologiczne rozwiązanie, który da się wykorzystywać przez cały rok. Ze względu na fakt, że taka pompa ciepła wyciąga energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, a temperatura gruntu ma zazwyczaj taką samą wartość. Wciąż zbierana energia przekazywana jest do systemu grzewczego w wewnętrznym module. Istotną zaletą tego typu pompy ciepła jest ekologiczność, ponieważ nie wydziela ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający przestrzeni wokół budowli, żeby cała pompa była wydajna. Efekt montażu pompy ciepła będzie mieć mnóstwo zysku, na które warto się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Istotną zaletą pomp ciepła jest ich wysoka ekologiczność. Powietrze jako stałe i odnawialne źródło zapewnia ogromną produktywność pompy ciepła, a do tego nie zanieczyszcza środowiska. W takiej sytuacji część zewnętrzna przemienia energię powietrza na ciepło oraz wysyła ją do instalacji c.o.. Pompa ciepła powietrzna może zostać użyta w w budynkach mieszkalnych i usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła cechuje się niegłośną pracą, niezależną od warunków atmosferycznych. Dodatkowego źródła ciepła trzeba włączać dopiero kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Pompę ciepła wodną da się zainstalować tylko w przypadku, gdy w okolicy wybranego budynku znajduje się źródło wody. Jeżeli nie potrzebne będzie stworzenie specjalnej studni. Warto wziąć też po uwagę, że jeżeli używamy naturalnego zbiornika, potrzebna będzie filtracja. Należy rozważyć wybranie wodnej pompy ciepła, bo zapewnia ona stałe ogrzewanie w czasie jesienno-zimowym i studzenie w okresie wiosenno-letnim. Pompa ciepła zasysa wodę i przesyła ją do modułu wewnętrznego, po czym na bazie wymiany energii doprowadza wodę ciepłą, po czym odnosi wodę zimną. Dużą zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że sprawdza się, kiedy jest wielkie zapotrzebowanie cieplne.

Z jakiego powodu warto mieć pompę ciepła?

Podstawową zaletą instalacji pompy ciepła, pochodzącą z poboru energii ze źródeł odnawialnych jest ekologiczność i energooszczędność. W porównaniu do pozostałych źródeł energii, stosowanie pompy ciepła nie emituje mocno złych substancji ani odpadów. Wobec tego jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne. Ze względu na to, że aplikacja pompy ciepła jest niezwykle ekologiczna, oferowane są specjalne dofinansowania na inwestycje proekologiczne. Oprócz tego należy dodać, że właściwie niskie koszty używania całkiem sprawnie zwracają koszty wydane przy podjęciu inwestycji, a produktywność i sprawność właściwie przygotowanej i regularnie serwisowanej pompy dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat nieprzerwanego użytkowania.

Montaż pompy ciepła wybranego rodzaju usuwa także potrzebę posiadania komina i zaplecza, gdzie gromadzony byłby opał i zakupu opału. Wydatki są zatem zauważalnie niższe niż w przypadku pozostałych źródeł ciepła. Oprócz tego pompy ciepła są praktycznie samodzielne. Dzięki pełnemu zautomatyzowaniu wymaga zaledwie niewielkiego doglądania pracy mechanizmu. Użytkownicy nie muszą marnować czasu na dodawanie opału .

Warto zakupić pompę ciepła także z uwagi na samo korzyści, jakie daje. Pompy ciepła dają wiele możliwości zaczynając od układu grzewczego, który zapewnia ciepło dla pomieszczeń i wody użytkowej. Pompa może spasować się z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, toteż zapewnia najlepsze efekty. W ciepłe miesiące może także wspomóc chłodzenie pomieszczeń, dzięki czemu używanie pompy ciepła jest funkcjonalne i wygodne.