Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba konkretnych uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa wymagane jest podstawowe prawo jazdy właściwej kategorii, pozwolenie Starosty, dokument zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo potrzebne są wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które potwierdzą zdolność kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie gwarantuje zdobycie wszystkich niezbędnych dokumentów. Dla kierowców, którzy uzyskali uprawnienia wcześniej przygotowano szkolenia uzupełniające, które powiększą zdobyte zdolności. Żeby zapisać się na szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się. Podstawowym wymogiem oprócz posiadania podstawowego prawa jady odpowiedniej kategorii jest ukończenie 21 lat. Natomiast badania lekarskie i psychologiczne można przejść po szkoleniu albo w jego czasie.

Dla kogo szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane interesuje w głównej mierze osoby, które planują kierować tymi pojazdami w ramach pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z podniesionym ryzykiem wypadku. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, kiedy pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Z uwagi na to kierowca musi odznaczać się szybką reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie trudnych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Wśród nich są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej lub gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego są to także pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje też kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, i innych służbach bezpieczeństwa. Osiągając te uprawnienia można także prowadzić bankowozy oraz pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był stworzony , by nastawił kierowcę na trudne sytuacje w ruchu drogowym oraz wyjeżdżania z nich bez kolizji. Stosując techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje bezpieczeństwo na równi swoje, a także pasażerów albo osób trzecich wymagających pomocy. Szkolenie przedststawia ekstremalne sytuacje, gdzie możliwa jest utrata kontroli nad pojazdem. Podczas szkolenia kierowcy doskonalą swoje zdolności, niezbędnych do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla każdego kierowcy, natomiast szkolenie uzupełniające stworzono dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz wewnętrzny egzamin. W tematach, jakie znajdują się w zajęciach teoretycznych są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, podstawy psychologiczne uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w specjalnych warunkach. Ważnym segmentem jest także utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Z kolei praktyczne zajęcia polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje otrzymaniem zaświadczenia, które będzie podstawą do odebrania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszystkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy w roli kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć co najmniej 21 lat oraz prawo jazdy odpowiedniej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najwygodniejszą formą zapisania się na szkolenie, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Niezbędne materiały szkoleniowe i egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Również przeprowadzenie badań psychologicznych oraz lekarskich wlicza się w ofertę.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe oraz dostarcza profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze instruktorów. Instruktorzy opierają się na doświadczeniu i wiedzy, które cierpliwie przekazują kursantom. Przygotowany program szkolenia dzięki znakomitej organizacji oraz zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technologii przygotowuje kierowców do jazdy w ekstremalnych warunkach. Nauka zgodna z aktualnymi normami, doskonałe warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane fundamentem bezpiecznej jazdy oraz sprawnego poruszania się w ruchu drogowym w nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Strona używa cookies
Ok