Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba odpowiednich uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa konieczne jest tradycyjne prawo jazdy właściwej kategorii, zezwolenie Starosty, a także zaświadczenie ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej wymagane są wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które poświadczą możliwość prowadzenia pojazdów. Pełne szkolenie zapewnia uzyskanie wszelkich potrzebnych dokumentów. Dla kierowców, którzy zdobyli uprawnienia wcześniej dostępne są szkolenia uzupełniające, które poszerzą osiągnięte umiejętności. Żeby rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Głównym wymogiem obok posiadania tradycyjnego prawa jady danej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Z kolei badania lekarskie i psychologiczne można wykonać po zakończeniu szkolenia albo w jego trakcie.

Dla kogo szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane interesuje przede wszystkim osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w ramach pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z podniesionym ryzykiem kolizji. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, kiedy pojazd uprzywilejowany może nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wyróżniać się szybką reakcją, zdolnościami oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie trudnych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się wszystkie te, które wysyłają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Między innymi są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej i gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje też kierowców chcących podjąć pracę w Służbie Celnej, Straży Granicznej, Służbie Parku Narodowego oraz innych służbach bezpieczeństwa. Mając takie uprawnienia można też kierować bankowozy i pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane w pełni przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Organizacja i program szkolenia kierowców

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był ułożony w taki sposób, by przygotowywał kierowcę na niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym i unikania kolizji. Poznając techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo tak swoje, a także pasażerów i osób trzecich wymagających pomocy. Szkolenie pokazuje niebezpieczne sytuacje, kiedy możliwa jest utrata panowania nad pojazdem. Poprzez szkolenie kierowcy podnoszą swoje zdolności, koniecznych do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla każdego kierowcy, natomiast szkolenie uzupełniające stworzono dla kierowców, mających już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz wewnętrzny egzamin. W tematach, jakie znajdują się w zajęciach teoretycznych są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, podstawy psychologiczne transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w specjalnych warunkach. Istotnym segmentem jest też utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje otrzymaniem zaświadczenia, które będzie bazą do odebrania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszelkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy w roli kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Co należy przygotować przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najłatwiejszą formą wpisania się na szkolenie, jest wypełnienie zgłoszeniowego formularza. Potrzebne materiały szkoleniowe oraz egzaminy zapewnia ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje i przekazuje fachową wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze pracowników. Instruktorzy opierają się na wiedzy i latach doświadczeń, które cierpliwie przekazują kursantom. Ułożony program szkolenia za pomocą znakomitej organizacji i zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technologii uczy kierowców kierowania pojazdem w ciężkich warunkach. Edukacja zgodna z przyjętymi normami, świetne warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej pracy i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane

 

Strona używa cookies
Ok