Trochę historii o odkrywaniu piękna zdrowych zębów

W tradycyjnych plemionach indiańskich z premedytacją wdrażano metody zniekształcania zębów, by oczywiste było „kto jest kim”. Wygląd zębów należał zatem do aspektów odróżniających określoną jednostkę pod względem inherencji społecznej oraz zajmowanego w hierarchii miejsca. Analogicznie sprawa miała się u innych grup, które za pomocą tatuaży, zranień, opasek albo kolczyków, pragnęły wyróżniać się na tle innych. Jak wspomina Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „… w Zambii szczep Tonga hołduje zasadzie usuwania kobietom w okresie dojrzewania czterech siekaczy szczęki, co ma sprawić, że tak okaleczona osoba będzie niezwykle silna”. Starożytni Grecy badali ludzkie ciało pod względem geometryczności Dominowała reguła „złotego podziału”, która była nierozerwalnie związana z boskimi proporcjami. Chodzi w tym przypadku o zasadnicze zależności matematyczne pomiędzy dowolnymi odcinkami. Na płaszczyźnie dokonanych doświadczeń szybko przekonano się, iż myślenie Greków było zasadne. Wykorzystuje się je więc we nowoczesnej dentystyce. Bardzo ważne kroki w kierunku odontologii , mającej zapewnić olśniewający uśmiech, zapoczątkowane zostały w XIX wieku. Dostrzeżono wyjątkowy wzrost aprobaty własnego „ja”, ogólnego samopoczucia ,a także poziomu satysfakcji w relacjach z innymi u pacjentów, których uzębienie nie miało zbyt dużej liczby przebarwień czy uszkodzeń. Także współcześnie proces ożywiania naturalnej bieli zajmuje pierwsze miejsce wśród licznych zabiegów.

Wątpliwości na temat zdrowia może rozwiać tylko lekarz

Większość z nas planuje posiadać mocne , a także białe zęby. Ładny, szczery, szeroki uśmiech jest znakiem nie tylko świetnej formy cielesnej ilustruje między innymi nasz sposób odżywiania, a też naszą wizytówką podczas spotkań face to face – na rozmowie o pracę bądź z istotnym klientem. Wystarczy wyimaginować sobie modelowy scenariusz: świeża, śliczna kobieta idzie do restauracji. Zajmuje jedyny stolik, po czym przybywa do niej kelner z jadłospisem. Ona uśmiecha się i w tym czasie widać u niej zaawansowaną próchnicę, martwicę wszystkich zębów albo co gorsze – ich niedobór… Ta śmieszna historia jest wspaniałym przykładem tego, czego wszyscy chcą uniknąć. Popularne są niedrogie sposoby wybielania zębów, m. in. połączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co doprowadzi do uszkodzeń w tkance pokrywającej zębinę koron. Nim jednak rozpoczniemy intensywnie szczotkować zęby własnoręcznie skomponowanym preparatem, powinniśmy sprawdzić czy nie doznamy uszczerbku na zdrowiu. Warto przeanalizować też – czy nie ma symptomów groźniejszego stanu chorobowego, który podlega leczeniu? Wyłącznie specjalista jest w stanie dokonać trafnej diagnozy i zaproponować właściwą terapię. Nowatorskim sposobem wybielania jest stosowanie past wybielających do zębów czy specjalnych pasków. Te produkty mogą nie przyczynić się do utrzymywania się efektów, jakich się spodziewamy – szybkiego, profesjonalnego , a także długotrwałego zlikwidowania plamek. Jeśli taki jest naczelny cel, dobrze jest umówić się na wizytę do stomatologa, który oceni stan zębów, wypełni ubytki, uwolni zęby od wszelkich zanieczyszczeń zanim odbędzie się główny zabieg. Bo opisywany zabieg polega na naświetleniu zębów z wykorzystaniem lampy lub lasera oraz specjalistycznego żelu. Jest nieinwazyjny jakikolwiek sprzęt medyczny nie jest wkładany do środka ciała i całkowicie bezbolesny.

Szeroki wachlarz współczesnych technik stomatologicznych

Dzięki bardzo szybkiemu postępowi protetyki można odtworzyć utracone zęby, jak również całą szczękę. Chodzi o przywrócenie podstawowych funkcji zgryzowi oraz zapewnienie mu ładnego wyglądu. Podczas konsultacji dentystycznej otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące przyjętych strategii uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu lub rekonstrukcji całego łuku zębowego. Dzisiaj nie ma jakichkolwiek problemów z tym, aby błyskawicznie i rzetelnie wykonać między innymi częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy trwałą protezę, bazującą na implantach, która posiada szerokie zastosowanie przy znacznych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są idealnym planem na osiągnięcie olśniewającego uśmiechu dla wszystkich, którym złamał się ząb albo szkliwo jest mocno popękane. Są mało podatne na ścieranie oraz do złudzenia imitują prawdziwe zęby. Metoda Inlay – Onlay, a mianowicie adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga zamienić dużą „ciemną” plombę na wypełnienie w kształcie korony. Tzw. bonding to zabieg, podczas którego robi się drobne poprawki: zamykania przerw między zębami bądź zniwelowania uszkodzeń szkliwa. Sposoby wykonywania wszystkich wymienionych technik bazują współcześnie na informatyce i dzięki temu powstają coraz bardziej zaawansowane sposoby sporządzania materiałów i ich obróbki. Sporo interesariuszy pamięta tymczasem jak w generalnym użyciu było złoto. Wielość możliwości doprowadza do tego, że protetyk musi wybrać tą najlepszą w konkretnym przypadku, nie ulegając zarazem ciężarowi działań marketingowych.

Jeśli interesują Cię skuteczne sposoby uzupełniania ubytków zębowych, wejdź na naszą stronę, gdzie znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat nowoczesnych zabiegów estetycznych: Stomatolog.

Strona używa cookies
Ok