Brak zęba wiąże się z koniecznością jego zastąpienia, by nie dopuszczać do kolejnych problemów. Oboczne zęby oraz zęby przeciwstawne potrzebują podparcia, inaczej one również mogą się przesuwać,  a w rezultacie wypadać. Z tego powodu wskazane od razu wypełnić brak. Wśród najczęściej wykorzystywanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą ciągle mieścić się zęby, jakie będą oparciem dla mostu. Taki rodzaj uzupełnienia może więc zostać używany jeśli brak znajduje się pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym plusem tego rozwiązania jest to, że da się w ten sposób wymienić do trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są zdecydowanie wygodniejsze w przeciwieństwie do protez ruchomych. Choć znaczna część pacjentów boi się resztek jedzenia przedostających pod most, stomatolodzy przekonują – nie ma powodów do zmartwień, bo właściwie dopasowany most na to nie pozwala i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto wziąć pod uwagę aplikację mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się wyjątkowo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, jakie umieszcza się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, co zasłania brak zęba. Istnieją dwa typy mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny montuje się na uprzednio przygotowane przyległe zęby, ewentualnie bywa także tak, że zamiast zębów filarami są implanty stomatologiczne. Ten rodzaj mostu jest szczególnie wytrzymały oraz używany w większości klinik dentystycznych. Są również miejsca, w jakich koronę zastępującą brakujący ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka metoda jest rzadziej stosowana, bo nie jest tak trwała i da się nią zastąpić tylko pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne dentystyczne przygotowywane są z paru różnych materiałów. Najbardziej estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z którego wykonywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Wykonanie mostu protetycznego wskazanie przez stomatologów jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcą trwale wypełnić brak po utracie zęba albo zębów, ale nie chcą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, by zlikwidować stworzoną przerwę oraz zatrzymać narastające chwianie się zębów pobocznych oraz ograniczyć utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to poważna sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na stan jamy ustnej, ale także wygląd twarzy, jaka może z tego względu wyglądać starzej. Uzupełnienie luki po zębie w klinice dentystycznej oznacza, że przywracamy prawidłowy rozkład sił w ciągu żucia oraz odpowiednie funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką minimalizujemy ryzyko pojawienia się chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na zalegające w przerwie pozostałości jedzenia. Podstawowym dla pacjentów wskazaniem wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić, by stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, by obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zepsucia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia dentystycznego jest pełna diagnoza oraz badania, jakie pozwolą stomatologowi sprawdzić, czy założenie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli stomatolog nie dopatrzy się żadnych przeciwwskazań, będzie mógł przejść do pracy. Gdy według planu oparciem dla mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przygotować. W tym celu stomatolog musi odrobinę je oszlifować, by następnie możliwe było indywidualne dobranie mostu. Pomimo lęku wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo zachodzi w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie narusza zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie konieczny przy oparciu mostu na implantach. Kiedy zęby będą już przygotowane, kolejnym krokiem zakładania mostu jest zebranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk stworzy indywidualnie dopasowany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, którego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy ostatecznie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a potem aplikuje na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Dzięki nim możemy odzyskać kilka zębów na raz oraz przywracamy wszystkie funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu oraz komfort.

Mosty protetyczne

Strona używa cookies
Ok