DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także nieprzyjemne wspomnienia na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube palce do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, trzeba odpowiednio wybrać lekarza, który nie zniechęci, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla dziecka?

  1. Wizyty adaptacyjne

Specjaliści twierdzą, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością może być źródłem stresu dla małego dziecka. Jeżeli zatem planujesz umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na zabawce. Istotny jest także udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego niezwykle istotna jest także miła rozmowa z lekarzem i tłumaczenie dziecku bazowych zasad pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Wielobarwne fotele w kształcie zwierząt, kolorowanki, puzzle  w poczekalni, telewizor z kreskówkami rozpraszające uwagę malucha, pastelowe kolory, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to jedynie niepotrzebne detale, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Kolorowo urządzony gabinet stomatologiczny sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań nowe. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej odwrócić jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najlepsze znieczulenia dla dzieci

Są wśród nas osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Chore mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie sprawdzać stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla maluchów ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne a nawet nieco oszołomione. W tym miejscu warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale też nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a do tego unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług adresowanych do najmłodszych znajdziemy także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas wyboru gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Powinien on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma dobre podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty lekarz powinien także opowiedzieć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie fajna rzecz, której nie trzeba się bać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Strona używa cookies
Ok