Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Start firmy to wymagające  wyzwanie, dlatego że już na starcie trzeba wiedzieć, w jakich obszarach firma będzie działała. Dlatego też znaczna część nowych przedsiębiorców zgłasza się w tym celu po pomoc profesjonalnej księgowej. Warto zdecydować się na taki krok, dlatego że w księgowości znajdują się fachowcy, jacy swobodnie poruszają się po obowiązujących przepisach i niezbędnych formalnościach. Dlatego też rozpoczęcie współpracy, szczególnie długotrwałej może zapewnić nowej firmie niezliczoną ilość zalet.

Podstawowymi pytaniami, jakie musi zadać sobie osoba planująca założyć firmę są pytania o charakterystykę i zakres działania. Każdy kto prowadzi firmę musi wiedzieć, jakie chce świadczyć usługi oraz jakie dystrybuować towary. Powinno się odgórnie określić liczbę pracowników, współwłaścicieli i zależną od tego formę działalności gospodarczej. Już na starcie warto wybrać też formę opłacania podatków i składek, a także sprawdzić, czy wybrany zakres funkcjonowania działalności wymaga wstąpienia do VAT-u. Podczas zakładania działalności biuro rachunkowe na pewno odpowie na wszystkie nurtujące pytania, a także pomoże uzupełnić wniosek do CEIDG potrzebny do tego, by zacząć firmę.

Co powinno się przygotować zanim założysz firmę

Głównym obszarem, jaki powinno się przygotować to charakter przedsiębiorstwa. Zakładając firmę przedsiębiorca musi mieć porządny pomysł na swoją firmę. Wiele osób w tym pierwszym kroku opracowuje biznesplan i w oparciu o niego ocenia, czym zajmie się firma, jakie będzie świadczyć usługi i kim będzie klient, jaką metodą będzie się rozliczać, jaki będzie miała status prawny itp. Oprócz tego warto już na początku uzyskać podpis elektroniczny. Prawdopodobnie każda księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy zdobycie podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu. Wszystko dlatego że posiadanie tego profilu czy podpisu ułatwia podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych oraz także kontraktów drogą elekroniczną, co oszczędza wiele zachodu, dlatego że niweluje zobowiązanie docierania do urzędów w różnych sprawach. Tak podpisany dokument da się przesłać też elektronicznie i ma to tę samą wartość, jak dokument odręcznie podpisany.

http://taxbiuro.net/

Jaki złożyć wniosek do CEIDG i jego odpowiednie uzupełnienie

By pełnoprawnie założyć firmę należy zapisać ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) składając przeznaczony do tego wniosek. Jest to specjalny, dostępny dla wszystkich spis firm działających w Polsce. Wniosek można wypełnić w formie papierowej z osobistym podpisem i trzeba go dostarczyć go osobiście do wybranego urzędu albo drogą elektroniczną, gdzie należy podpisać podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym, a potem przesłać do urzędu.

Biuro rachunkowe z pewnością pomoże wypełnić kolejne części wniosku. Każde z nich musi być wypisane prawidłowo, bo za używanie fałszywych informacji grozi karna odpowiedzialność, o czym każdy dowie się w biurze rachunkowym. Jeżeli jednak zdarzy się, że niektóre dane ulegną zmianie albo z jakiegoś powodu staną  się inne, bez oporu da się je poprawić. Używanie pomocy księgowej już na początku zapewnia, że wniosek zostanie prawidłowo wypełniony. Jeżeli będzie to początek owocnej współpracy z księgową, we wniosku znajduje się pole do wpisania nazwy i numeru NIP biura księgowego, jakie będzie rozliczało działalność księgowo.

Sam wpis do CEIDG jest darmowy z tego względu nowi właściciele firm powinni być czujni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o wymaganiu opłaty. Znaczna część biur rachunkowych wlicza pomoc w składaniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeśli tak jest, zazwyczaj jest to drobna opłata za wiedzę i pracę księgowej.

Czy przedsiębiorca musi przystąpić do VAT

Wejście do VAT nie jest obowiązkowe dla wszystkich, ale są takie rodzaje działalności , jakie są wymagane do wejścia do VAT-u. Dla przykładu podatek od towarów i usług obowiązuje osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne nie posiadające prawnej osobowości, jednak tworzące osobiście działalność , np. producenci, rolnicy lub usługodawcy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób prowadzących zawody prawnicze, doradcze, jubilerskie czy osób ściągających długi. Pełna lista dostępna jest dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u również nie jest wymagające. Należy przesłać wniosek VAT-R, jaki trzeba wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży towarów lub usług. Także w tej kwestii księgowa z wybranego biura rachunkowego może zagwarantować wsparcie.

Dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

By prawidłowo prowadzić firmę nie wystarczy prawidłowo uzupełniać wnioski. Księgowa zna wszystkie szczegóły rozliczeń, żeby klient miał jak najwięcej korzyści i nie musiał przejmować się rozliczaniem samemu. Przekazanie dokumentów księgowej przekłada się na szereg szczerej współpracy i przygotowywaniu rozliczeń w terminie. Księgowa zna najważniejsze przepisy, a dzięki poprawnemu wykorzystaniu wiedzy, umożliwia klientowi korzystanie z odpowiednich ulg i odliczeń. Kontakt z biurem rachunkowym również jest prosty i bazuje na życzliwej relacji. Łatwy przepływ wiedzy tylko podkreśla, jak istotna jest obustronna współpraca pomiędzy przedsiębiorcą a biurem rachunkowym. Należy wspomnieć, że księgowa,  z którą właściciel rozpocznie firmę, będzie znać tę firmę od podszewki a w ten sposób będzie nieść pomoc w rozmaitych obszarach pracy.