biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z męczącym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz skomplikowanymi obliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Oczywiście taki opis pasuje bardziej do kadru z filmu, niż do sytuacji realistycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, własnoręcznie nie przygotowuje jakichkolwiek dokumentów oraz nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w sporej instytucji).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym wydziałem w każdej placówce, nawet wtedy, kiedy jest wykonywana na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej kluczowych powinności włącza się: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie badań statystycznych, zapisywanie danych do systemu rachunkowego, zliczanie opłat głównie dla przeróżnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością może razem z nabywaniem zdolności wnioskować o awans w firmie. Na pewno najlepszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która weryfikuje transfer środków finansowych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się sprawami administracyjnymi, steruje asystentami oraz dba o rozwój swego resortu.

Każda księgowa ma okazję jeszcze założyć własną działalność gospodarczą, czyli prowadzić własne biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu jednak nieodzowna jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć zdobytą wiedzę w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (wkrótce po zrealizowaniu konkretnych studiów). By dostać zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości nie jest takie oczywiste. Trzeba zdecydowanie znać wszystkie kodeksy, równocześnie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obowiązkowo posiadać więc obszerną wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za finanse firmy. W przytoczonym przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse bądź rachunkowość (profile na wybranych uczelniach potrafią się nieco od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi tutaj o posiadanie stopnia magistra, ale o stosowną wiedzę. A takiej wcale nie możemy dostać na pozostałych profilach. W dalszej kolejności księgowa jest zobowiązana zyskać certyfikat księgowego, jeżeli chce, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności nabytych, powinna posiadać ponadto kompetencje „wrodzone”, przykładowo perfekcję i cierpliwość w realizowaniu wszystkich zadań. Jeden błąd w rachunkach niekiedy może mieć dramatyczne skutki dla całej firmy.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (w których mamy do czynienia z ogromnym transferem środków finansowych), lecz też mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Odbiorcy usługi z obszaru sporządzania księgi zysków i odpływów (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, tworzenia pitów, a także układania podsumowań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby mieć na uwadze, że powinnością osoby zatrudnionej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest w takim przypadku koniecznym warunkiem do wykonywania niniejszego zawodu, a doświadczenie tym, czym możemy zjednać sporą liczbę Kontrahentów.

Ostatnimi czasy wyjątkowo popularna stała się „rachunkowość online” albo usługi „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Kontrahenci wcale nie muszą wychodzić z budynku albo placówki, aby ich rzeczy zostały dobrze załatwione. Księgowa sama pojawia się w umówionym miejscu oraz zabiera wszystkie materiały do rozliczeń. Czasem może także pozostać w firmie, której pomaga oraz tam od razu zająć się daną sprawą.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Samodzielna firma jest dobrym rozwiązaniem głównie dla księgowych, jakie od kilku lat funkcjonują w takiej specjalności oraz stąd nie chcą aktualnie podejmować pracy u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednakże z kilkoma wymogami, przykładowo znacznymi wkładami budżetowymi. Koszt utworzenia swojego biura rachunkowego jest uzależniony szczególnie od miejsca, w jakim miałoby być ono położone. W sercu miasta wypożyczenie lokalu biurowego będzie dużo droższe aniżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, że większość dokumentów można bez problemu załatwić online. Więc mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie doskonałym wyjściem, w szczególności, jeżeli zaledwie rozpoczynamy przygodę z własną firmą. Do utworzenia biura księgowego obowiązkowe są: zarejestrowanie własnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można narzucać Odbiorcom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, jakie przyuważymy w taryfikatorach konkurencyjnych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura i profilem obsługi. Sporządzanie pełnej rachunkowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Powszechnie przeprowadza się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się więcej, kliknij w odnośnik tu – Księgowość Toruń

Strona używa cookies
Ok