Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to skomplikowana sprawa, stąd dobrze jest zlecić to ekspertowi, który zdobył już doświadczenie, dużą wiedzę na ten temat i zmysł estetyczny. Jeśli pragniesz, aby Twój ogródek stał się nie tylko atrakcyjny, a też bezpieczny oraz funkcjonalny, musisz brać pod uwagę, że planowanie ogrodów nie polega jedynie na oryginalnym rozplanowaniu miejsca dla drzew oraz kwietników. To również inne rzeczy, które krótko opiszemy w bieżącym tekście. Także bardzo zachęcamy do obznajomienia się z naszym poradnikiem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów zaczyna się od Twoich potrzeb

Zanim architekt zacznie przygotowywać projekt ogrodu, najpierw omówi z Tobą, jaką rolę powinien realizować Twój ogród. Czy np. będzie to powierzchnia rekreacyjna, na przykład z rusztem do grilla i placem pod stół czy może , gdzie będziesz sadzić krzewy owocowe i ogródek warzywny W rzeczywistości opcji jest masa i w zależności od tego, na co liczysz, taki projekt zostanie opracowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Rzeczy, które trzeba brać pod uwagę podczas przygotowania prototypu ogrodu, jest naprawdę wiele. Przykładowo powierzchnia, którą masz. Przemyślany schemat ogrodu może wizualnie zwiększyć metraż bądź przedstawić wykorzystanie terenu w takiej formie, aby był on dla użytkowników jak najbardziej praktyczny.

Co powinno znaleźć się w takim projekcie? Projekt ogrodu prócz roślin przewiduje wiele alternatyw, w tym również dekoracje, czyli dróżki z kostki, stawy, altany, czy figurki kamienne. Pomijając naturalnie pewne utrudnienia (powierzchnię lub środowisko) projektowanie ogrodów pozwala przygotować taki ogród, który będzie powodem dumy, ale stanie się także miejscem relaksu.

Projektowanie ogrodów może reprezentować rozmaite style w architekturze ogrodów. Za ich sprawą przed Twoim domem może powstać:

  • ogród regularny (ogród proporcjonalny) – charakteryzujący się doskonałym uporządkowaniem, bardzo często znajdują się w nim rzeźby, przycięte krzewy a także dywany kwiatowe. Przykładem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – wyróżnia go wygląd naśladujący naturalność, w takim ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie zostały sadzone przez ludzi. Taki ogród przeważnie wzbogaca się skałami, skalniakami i tak dalej tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wcześniejsze cechy.

W inny sposób będą także tworzone ogrody, które będą powstać w danym otoczeniu. Bierzemy tu pod uwagę głównie trzy rodzaje środowiska (stąd wzięły się określenia takich ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród na terenach podmiejskich i ogród wiejski. Wyróżniają się one m.in. powierzchnią, zwykle jest tak, że ogród miejski będzie mniejszy niż ten obecny na wsi. Stąd inaczej należy podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do średniego, bo nie każdy styl będzie tu stosowny. Oczywiście specjalista doradzi Ci, który rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do miejsca i rzeźby przestrzeni bądź zaoferuje Ci całkiem nowe, oryginalne podejście.

O tym nie możesz zapomnieć w trakcie projektowania ogrodów

Trzeba zawsze mieć na uwadze, że nasza wizja nieczęsto może być w pełni przygotowana przez specjalistę. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby mieć na uwadze elementy środowiskowe, które posiadają zasadniczy wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny będące w naturze jedynie w konkretnych obszarach (przykładowo rośliny egzotyczne, rośliny wysokogórskie itd.) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie wyłącznie ze względu na temperaturę, ale również na pasożyty.

Podczas ogrodu warto także omówić kwestię tego, jak bardzo chcesz się nim opiekować, więc ile czasu zamierzasz przydzielać na jego pielęgnację. Jeżeli nie posiadasz tyle samozaparcia do tego albo zwyczajnie nie czujesz się na siłach, architekt zaadaptuje rośliny w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim życzeniom, więc były to na przykład rośliny nieskomplikowane w pielęgnacji (często są to drzewka iglaste, przykładowo sosny, cyprysy.

Po co bada się teren przed projektowaniem ogrodu?

Przed tym, jak model ogrodu będzie Ci pokazany, ogrodnicy powinni najpierw sprawdzić, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Zaufany architekt krajobrazu sporządzi:

    • ocenę powierzchni pod kątem właściwości ziemi,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • analizę położenia terenu (spady itp.).

Po ustaleniu Twoich wymagań, zweryfikowaniu możliwości i zbadaniu gruntu, fachowiec może finalnie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Plusem zlecania projektowania ogrodów jest to że po poznaniu każdej kwestii, projektant stworzy dla nas model ogrodu, więc pokazanie ogrodu w postaci graficznej. Niezmiernie często są to projekty w formie symulacji 3D, która ukaże nie tylko schemat ogrodu, ale dodatkowo jego barwę z wzięciem pod uwagę wyglądu otoczenia.

Projektowanie ogrodów – sprawdzony projektant

To na razie wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej znającej się na projektowaniu ogrodów. Więc jeżeli zależy Ci na efektywności, fachowej pomocy i atrakcyjnym ogrodzie, zdecydowanie wypróbuj możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów Toruń, a na 100% się nie zawiedziesz.