Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o podstawy i zacząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym powstanie projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych działań nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, jak złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Warto pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dopasować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

zapraszamy na stronę GRAS Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok