Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga oszczędzanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wlicza się ok. 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, zwykle to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i całkiem niewielki koszt. Aby okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych i aplikacja niezbędnych uszczelek, które chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, by były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne gwarantują pomniejszenie wykorzystania systemów grzewczych zimą i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie domu lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski płynące z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Poprawnie wstawione okna pasywne efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Należy wskazać na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, a porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Najlepiej ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad wyborem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, jaki wykona pracę solidnie. Zły montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu należy rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl