Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest stosowane, dlatego że ma wspaniałe właściwości izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową wartością, według której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest praktyka nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega oraz formuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba przycinać oraz układać, przez co ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Porządnie nałożona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą oraz atrybutami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR stosowana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się też do ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa PUR przeznaczona jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można także zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno i metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, aby przed natryskiem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić to dobrze konieczne są sprzyjające warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę uzasadnia inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka PUR ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), więc zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z tego powodu często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co konieczna będzie specjalna ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa oraz szybko zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności lub swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Bardzo ważne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć słabą odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.