Okna energooszczędne

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspiera zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze skuteczną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla większego efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, zwykle to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i dość niski koszt. Żeby okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zazwyczaj wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, żeby stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości izolacji termicznej, z tego względu niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach zazwyczaj kierujemy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niska utrata ciepła jest szczególną zaletą pod względem do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w trakcie zimy i klimatyzacji latem. Po zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie budynku lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z montażem okien pasywnych okaże się większy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności wynikające z dobrej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć również o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie wstawione pasywne okna dość dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego okna. Powinno się zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Bezwartościowe będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Niewłaściwy montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok poprawnego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności użycia kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok