Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspiera redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie skuteczną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość okien energooszczędnych mieści się mniej więcej 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram pasywnych okien, przeważnie to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niską cenę. Aby jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zastosowanie potrzebnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są z reguły wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, aby stały się pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, jednak ich główną zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termoizolacyjne, dlatego rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach przeważnie skupiamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w lecie. Po zastosowaniu pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie budynku lub ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do niepasywnych okien, oszczędności płynące z porządnej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać również o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie wstawione okna pasywne bardzo dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty poświadczające jakość danego okna. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz tworzywo, z którego będzie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, które mają bezpośredni wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na wynajęcie profesjonalistę, jaki wykona pracę sumiennie. Błędny montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności użycia dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok