Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest używane, z uwagi na porządne parametry termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania , z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką mocną stroną, według której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przywiera i układa się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów i obniżenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową i cechami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka używana jest zwykle do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się też rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, aby przed ociepleniem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką osiągamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić natrysk odpowiednio konieczne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa ma niską masę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tej przyczyny często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, więc niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dopasowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, dlatego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności oraz swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Ponadto ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niewielką odporność na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie poddasza pianką

 

Strona używa cookies
Ok