kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do zapadania się, ale również najwyższej jakości surowców do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych oraz niedrogich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie formy znacznie usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast ogólna dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej również można dostosować do swojego portfela z uwagi na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na opady lub przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz rosną, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być ułożony we właściwy sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, czyli brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że kluczową rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd był trwały oraz żeby pełnił swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać pozostawiania obszernych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a szczeliny wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie rozłożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia oznacza, że ciężko czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych form lub stempli. Taką metodą da się osiągnąć wyjątkowo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo możemy dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden nateriał nie spełni swojej roli w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Strona używa cookies
Ok