Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 27°C. Także poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej by był w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z umiarem. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur między pomieszczeniami nie były wyższe niż 6°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zazwyczaj najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

Żeby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne należy zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów i szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzatorów. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzacji można kupić także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń i zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy na rok, aby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację zużytego sprzętu w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to specjaliści, ale również bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzatora do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu ma wpływ kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy dodać również przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok