Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć ?

Planując podróż należy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Szczególnie gdy jedziemy w góry lub planujemy długie zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy turystyczne są oceniane jako najlepsze i z jakiego powodu? Zazwyczaj przede wszystkim interesującym nas kryterium jest długość zachowywania ciepła lub zimna, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród bardzo zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny trzeba spojrzeć na parę istotnych kryteriów, które zaważą na tym, czy dany produkt spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu wygoda, forma i tworzywa, z których termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym lepiej szukać termosu wykonanego z wysokiej jakości tworzyw, które nie mają niebezpiecznych substancji i dodatnio oddziałują na sprawne funkcjonowanie turystycznego termosu.

Dobrze też zastanowić nad tym, by termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy gwarancję, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z rąk też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność swojego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej wybrać większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc ocenić, który termos turystyczny wybrać jest długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. By jednak turystyczny termos okazał się użyteczny, musi mieć dobry korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj zamknięcia są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach możemy kupić bardzo wiele turystycznych termosów, choć bardzo znane i kupowane pochodzą od trzech producentów, od lat projektujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (one słabiej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione wśród różnych wielbicieli wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak niezawodne, że mogą przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem przemijających godzin będzie stawała się co raz niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Drugą równie popularną i często zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a doskonałe parametry zachowywania temperatury, jakość i dobra cena, przekonują, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

Termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok