Dzisiejsze dni to nieustanny proces rozprzestrzeniania się idei konsumpcjonizmu. Ludzie kupują, ciągle poszukują nowych produktów i pragną mieć coraz więcej. Niewiele świadczy o tym, żeby ta tendencja się odwróciła. Nabywanie wartościowych produktów to również, ale bierzemy pod uwagę też kosmetyki, jedzenie – czyli najzwyczajniej to, co jest nam potrzebne do funkcjonowania. Gros z nas nie zatrzymuje się zbytnio i w wyniku tego, nie zostaje nam zbyt wiele czasu na chodzenie po sklepach. Dobrym wyjściem może okazać się sklep internetowy – który może przynieść okazałe dochody.

 

Sklep internetowy – dlaczego i jak?

Z pewnością kojarzymy dużo modelowych osób, które na nic nie mają czasu. Zakupy załatwiają w hipermarkecie dwa razy w miesiącu, żeby zaoszczędzić sobie ciągłego wychodzenia po kluczowe towary. Teraz przykładowe sieci idą zdecydowanie dalej i proponują takowym dostarczenie towarów do miejsca zamieszkania.

Przeanalizowana już problematyka tyczy się zwłaszcza jednostek zalatanych, tkwiących do późna w gabinecie. Nie pałają oni entuzjazmem, gdy muszą udać się na świąteczny shoping. To właśnie oni skwapliwie sięgają wówczas po sklep online i masowo kupują niespodzianki dla rodziny. Co za tym idzie – właśnie oni stają się naszą grupą docelową, i co widać w analizie – bardzo szeroką.

 

Znamy już podstawowy powód uruchomienia e-sklepu, obecnie winniśmy przeanalizować jak nasz sklep ma wyglądać. Nie możemy rzucać się na zbyt głęboką wodę. Jeśli sklep internetowy ma nam zagwarantować zauważalne zyski, wtedy startujemy od tak zwanej analizy SWOT. Przeanalizowanie silnych i słabych stron, perspektyw i niebezpieczeństw to zupełna podstawa. Odnosi się to zarówno do naszego sklepu internetowego, jak i rywalizujących podmiotów. Trzeba przeanalizować jakie statystyki osiągają, w czym możemy się na jej tle wyróżnić.

 

W tym momencie koniecznie będzie wybranie grupy odbiorców. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Założony przez Was sklep online może być skierowany do Nabywcy wszechstronnego, który zyska możliwość wyboru spośród wielu kategorii towarów, ale również np. przekonywać do sklepu po pierwsze żeńskie grono, z powodu licznej oferty kosmetyków. Wszystko będzie zależeć od tego, jaki plan biznesowy przygotujecie. Dokładnie zbadajcie, czy dysponujesz budżetem, pozwalającym na dotarcie do Odbiorców z całego kraju. Może tak się zdarzyć, iż będziesz musiał na początek zawęzić działalność do jednego miasta lub województwa.

Nie wolno zapominać, że stworzenie sklepu internetowego ma bardzo wiele wspólnego z działalnością gospodarczą. Konieczne będzie podjęcie któregoś z tych działań:

  • W kwestii otwierania własnej firmy, przymusowo trzeba zewidencjonować działalność gospodarczą – zrobić wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym lub do Ewidencji Działalności Gospodarczej, uzyskać REGON w Urzędzie Statystycznym, przypilnować formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie.
  • Jeśli wcześniej prowadziłeś biznes, powinieneś jedynie dokonać zmiany w swoim PKD (Polska klasyfikacja działalności), dodając tamże zapis o handlu w Internecie.

 

Następna analizowana składowa tyczy się produktów. Kiedy już zdecydujemy się czy nastawiamy się na coś branżowego, z wąskiej działki, czy też towary uniwersalne, wytwarzane na szeroką skalę, możemy się skupić na sumiennym wyselekcjonowaniu kolportera. Sumienność, punktualność i zaufanie, to być podstawa, na jaką należy spojrzeć przy kontraktowaniu. Wiadomo, że na końcu jednym z decydujących parametrów okaże się stosunek jakości do ceny. Nie działa tutaj reguła, że taniej znaczy lepiej i na odwrót. Załatwiłeś dystrybutora? Teraz wypada zredagować unikalne informacje dotyczące oferowanych przedmiotów. Wielu się zastanawia – ale po co mi oryginalne opisy?

Zagłębiamy się teraz w dziedzinę pozycjonowania. Nie wystarczą nam opisy dostarczane przez producentów. Jeśli chcemy w niedługim czasie zwrotów inwestycji, to w takiej sytuacji należy postawić na zredagowanie oryginalnych opisów – przystępne dla potencjalnych Nabywców, ale też przygotowane zgodnie z zasadami pod SEO, żeby dobrze nam znana wyszukiwarka Google nie miała wątpliwości co do jakości. Jeżeli nasza treść była już wcześniej gdzie indziej – nasza wyrocznia oceni nas jako niezbyt atrakcyjnych i nie uzyskamy satysfakcjonującej pozycji w rezultatach wyszukiwania. Takie opisy damy radę przygotować na własną rękę, ale wyższą jakość mogą nam zapewnić fachowcy z dziedziny SEO.

 

Gdy już przypilnowaliśmy powyższego – pora na wprowadzenie właściwych form płatności. Do często spotykanych należą:

– System PayU
– PayPal
– Przelewy 24

Bez wątpienia powinniśmy również zapewnić Klientom zapłatę za pobraniem oraz z góry. Kluczową sprawą jest to, aby serwis płatności był odpowiednio zabezpieczony– np. przy pomocy szyfrowania SSL. To spowoduje, że zainteresowani będą mieli do nas większe zaufanie.

 

Sklep internetowy – domena, hosting i program

 

Idea jest, poznaliśmy mocne i słabe strony konkurencji, mamy już biznes plan i odpowiednio spreparowane pod sprzedaż towary? Pora na sprawy techniczne.

Kwestia oprogramowania może zdecydować o naszym sukcesie lub braku takowego. Nie musicie być ekspertami w tej dziedzinie, od czego są doradcy. Czasami wystarczy choćby bezpłatny software, ale jeśli nasz sklep ma się rozwinąć na dużą skalę – możemy potrzebować full serwisu lub indywidualnego oprogramowania.

 

Domena niekiedy jest dawana w parze z oprogramowaniem, zawsze tak to działa. Jeśli nie dostaniemy takiego bonusu – wtenczas będzie trzeba takową zakupić. Jak wygląda dobra domena dla sklepu internetowego? Łatwa do zapamiętania, prosta nazwa nawiązująca do oferty sklepu i taka, którą nasz Klient powtórzy później innym .

W przypadku hostingu najważniejszy będzie rozmiar serwera i dane dotyczące transferu – co naturalnie zależy od wielkości sklepu internetowego. Nie polecamy używania darmowych hositngów – niosą za sobą one zdecydowanie za dużo ograniczeń, hamujących rozwój naszego projektu.

sklep internetowy