Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy dentystów oraz na rozwoju technik i technologii stosowanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a wiele z nich, dostępnych jest właściwie od razu podczas kilku, a czasem nawet jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Od niedawna pacjenci mają do wyboru wiele metod, które usuwają przebarwienia i poprawiają wygląd i kształt zębów, a także uzupełniają ewentualne braki. Dzięki temu każdy pacjent, jaki przyjdzie do dentysty, opuszcza gabinet zadowolony z pięknego uśmiechu już w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane i na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Duża ilość pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po zakończonym leczeniu zębów. Nie tak dawno na końcowy efekt należało czekać aż do końca leczenia i pełnego wygojenia tkanek – w zależności od tego, jakie zabiegi miały być przeprowadzane. Obecnie stworzono możliwość sprawdzenia efektu działań stomatologa zanim ten rozpocznie leczenie. Sposobem tym jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Na czym to polega? Digital Smile Design to nowoczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych od pacjenta – to znaczy kompletu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – dentysta dzięki specjalnemu programowi wprowadza wszelkie zmniany. W tym celu używa tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów oraz wpływ zmian na cały wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Co więcej DSD można przeprowadzić mając już stworzony plan leczenia stomatologicznego, więc pacjent obejrzy poszczególne kroki zmian albo skorzystać z programu w formie stworzenia planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może pokazać dentyście jakiego efektu oczekuje, a z kolei dentysta pokaże pacjentowi, które nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą konieczne do stworzenia pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba uzupełniać braki zębów nie tylko ze względu na estetykę, ale i zdrowie zębów, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym kierunku decyduje się na zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego. O ile do tej pory, choć implanty są najtrwalszym i zdaniem dentystów najlepszym wśród protez, cały przebieg leczenia ciągnął się przez kilka miesięcy, ponieważ wszczepienie implantów dentystycznych łączy się długotrwałym czasem integracji implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły całkowite skrócenie tego czasu. Obecnie dostępny jest zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień.

Choć i w tym zakresie implant będzie musiał zrosnąć się z tkanką kostną, co wymaga czasu, za sprawą nowoczesnej technologii pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny ze wszpaniałym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy stworzyli w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, którą da się założyć od razu na wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Daje to dwie korzyści. Po pierwsze pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z nowym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza osłania implant ułatwiając jego gojenie. Kiedy już implant całkowicie połączy się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, kiedy dentysta zamienia tymczasowe uzupełnienie na stałą protezę.

Wybielanie zębów lampą w klinice stomatologicznej

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi technikami wybielania zębów, zastosowanie przeznaczone do tego lampy gwarantuje zdecydowanie widoczniejsze efekty przy ledwo jednej wizycie. Wybielanie lampą usuwa z zębów wszelkie przebarwienia zgromadzone na skutek diety, dlatego że nawet w pełni wyleczone zęby mogą posiadać, nieestetyczny żółty odcień. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technologia naświetlania, jaka usuwa większość przebarwień, a przy okazji pozbywa się do 96% bakterii. Inną zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest także pozytywny wpływ na stwardnienie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów lampą w gabinecie dentystycznym jest całkiem komfortowy i nie pożera dużo czasu. Szczególnie funkcjonalnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu można dotrzeć do zakamarków jamy ustnej. Warto dodać, że dentysta może swobodnie regulować moc lampy i w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu da się polepszyć też za pomocą koron protetycznych oraz licówek stomatologicznych. Korony służą zastąpieniu zębów np. po zabiegu endodontycznym lub do wstawienia jej na implancie. Stosuje się je głównie z uwagi na to, że rewelacyjnie imitują naturalne zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Natomiast licówki dentystyczne to niewielkie nakładki, które zakłada się bezpośrednio na powierzchnię zębów. Pod licówkami da się ukryć niemożliwe do usunięcia przebarwienia, np. przy zebach martwych, co nie odpowiadają na wybielanie. Licówki używa się też jako metodę poprawy niewielkich wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy zakryć np. diastemę (przerwę między zębami) lub nadłamany fragment zęba.

Dentysta Toruń cennik

Strona używa cookies
Ok