Wspomaganie ludzi którzy znaleźli się w złej sytuacji życiowej to główny cel każdej fundacji. Dzięki gromadzonym funduszom, te placówki mogą zatroszczyć się o każdego, kto znalazł się na życiowym zakręcie. Fundacje w głównym założeniu pełnią zadania dobroczynne i są bardzo potrzebne w każdym systemie społecznym. Skupiają ludzi, którzy zamierzają wykorzystywać swój wolny czas i umiejętności na wspomaganie tych, którym po prostu zabrakło szczęścia. Obecnie, nowoczesne organizacje, zakładane są również w celu kształtowania ideologii obywatelskich, promowania danego obszaru kultury, czy mobilizowania dzieci i osób starszych. Są to więc organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak samo określenie pokazuje organizacje wspierają innych eksploatując własny majątek. Założycielami niejednokrotnie stają się osoby, które zebrały już solidny majątek i pragną się nim dzielić. Czasami jednak sytuacje mają się tak, że instytucje z braku potrzebnych środków finansowych nie są w stanie dalej pełnić swoich zadań. Od paru lat każdy z nas ma możliwość wspomagać organizację oddając im jeden procent swojego podatku. Wypełniając odpowiednią rubrykę w dorocznym PIT również i Ty masz możliwość pomóc.

Jak przekazać jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość wręczyć jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury.

1% podatku na OPP – to proste!

Historia mechanizmu „przeznacz jeden procent podatku na opp” sięga roku 2004, kiedy paragraf ten został zawarty w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory podatnicy są w stanie zasilać wybraną przez siebie placówkę pożytku publicznego w niezwykle łatwy sposób. A wybór jest szeroki – od instytucji charytatywnej działających na korzyść ochrony przyrody aż po ugrupowania angażujące się w ochronę dóbr kultury Mechanizm 1% jest niesamowicie łatwy. Po przeliczeniu właściwego podatku w rocznym zestawieniu skarbowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy napisać nazwę i numer KRS poszczególnej placówki. W niniejszym miejscu wolno określić także wartość przekazywanej kwoty, mając na uwadze, iż nie może ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeśli regulujemy podatki na większej liczbie formularzy mamy możliwość wręczyć tą kwotę więcej niż 1 organizacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jasny sposób określa kto ma możliwość oddać 1% własnego podatku. Te osoby to płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wielkości 19%. Mogą być to również osoby pozyskujące wpływy z płatnego scedowania papierów wartościowych i nieruchomości, jak i ten kto sam wpłaca zaliczkę na korzyść podatku. Nierzadko ludzie mają wątpliwości co do możliwości osób prawnych. Niestety legislator nie pozwala osobom prawnym na wysyłanie 1% podatku. Z tego mechanizmu mogą tymczasem korzystać osoby w wieku emerytalnym. Wystarczy, że na bazie jednorocznego obliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która osiągnęła wiek emerytury indywidualnie rozliczy zeznanie podatkowe. Co do wymogów darowania 1% podatku na korzyść OPP, najistotniejsze jest złożenie zestawienia bez opóźnień. Jest to krańcowo 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli dana stawka będzie wyższa aniżeli 1% podatku, formularz nie zostanie potwierdzony. Za każdym razem należy porządnie sprawdzić, czy nie zrobiliśmy błędu w tej rubryce.

Po czym rozpoznać organizacje pożytku publicznego?

Nie każda fundacja ma szansę uzyskać statut organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można dać 1% podatku, musi realizować zadania pożytku publicznego. Jednocześnie musi przeprowadzać swoją działalność jawnie, co związane jest z z obowiązkiem dostarczania informacji o celu inwestowanych zasobów z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie zostanie w dużym skrócie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią wszak spółka kapitałowa wezwana w celu niepowiązanym z wykonywaniem działalności majątkowej, jeżeli prowadzi przez co najmniej 2 lata aktywności w obszarach tzw. pożytku publicznego. Dobrym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Fundacja Akogo, utrzymująca dzieci w śpiączce, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, dająca drugi dom porzuconym zwierzakom.

Mały gest, a tak dużo oznacza. Być może 1% to nie pokaźna kwota, jednakże nawet tak niewielkie wsparcie finansowe, może stać się drogowskazem dla ludzi i stworzeń, którzy czekają na uśmiech losu. Rozliczając się co roku z Urzędem Skarbowym pamiętajmy o mechanizmie 1%. Nic to nas nie kosztuje, bowiem i tak te pieniądze płacimy Państwu. Jedynie w 2014 roku suma skumulowana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej liczbie spora liczba organizacji mogło wspomóc swoich podopiecznych. Przekaż 1% podatku na OPP i podaruj komuś chwile radości.

Nie możesz znaleźć organizacji pożytku publicznego, której pragniesz dać swój 1%? Przeszukaj całkowitą bazę organizacji i wypełnij z nami swoje rozliczenie podatkowe: przekaż jeden procent podatku na fundacje