Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć ?

Wybierając się na podróż należy zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Szczególnie gdy jedziemy w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Zwykle najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest czas zachowywania temperatury, chociaż tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos powinniśmy popatrzeć na parę kluczowych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy dany produkt spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj praktyczność, forma oraz tworzywa, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z dobrej jakości surowców, jakie nie zawierają szkodliwych substancji oraz pozytywnie wpływają na właściwe działanie turystycznego termosu.

Warto także zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy przekonanie, że turystyczny termos nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność swojego termosu. Zwykle termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki warto wybrać większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna czas zachowania chłodu lub ciepła. W tym przypadku znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku świetnych termosów będzie to nawet doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby termos turystyczny stał się użyteczny, musi posiadać szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zwykle korki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

Na rynku możemy znaleźć sporo turystycznych termosów, ale najbardziej popularne oraz kupowane pochodzą od 3 firm, od lat tworzących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te słabiej spisują się w trakcie długich wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one mocno cenione przez wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Tworzone od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są mocno trwałe oraz przez lata sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że mogą przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem kolejnych godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Termosy turystyczne Thermos

Inną tak samo popularną oraz szczególnie zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta produktów zachęca użytkowników, a doskonałe parametry zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie tyczy się to każdego modelu. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do zachowania temperatury.

Termos sklep

Strona używa cookies
Ok