Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

Ostatnimi czasy na dominującym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały tak naprawdę nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – skutecznie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na długie godziny oraz wnikało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że stosunki interpersonalne w dużym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym domu (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przekazywały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o potężnym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Niecodziennym przedsięwzięciem okazała się sensacyjna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, lecz później odbyła istotne transformacje. Oparta była tylko na tekście wyświetlającym się na monitorze komputera, który dotyczył opisu pokoju a także celu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż gra zajmowała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli gier toczonych przed ekranem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma czasu na zwyczajne scenariusze lub nudne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba wyjaśnić kilka zawiłych zagadek, wykazać się umiejętnością spójnego myślenia i sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Kluczowy celem wszystkich działań jest wyjście pokoju wraz z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest znane. Gracze tymczasem posiadają konkretny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Na czym polega ta popularna gra?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można naprawdę sporo zadziwiających rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie niewiadome i opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to zupełnie odmienna forma rozrywki. Scenarzyści zaprojektowali je w najdrobniejszych szczegółach, żeby dostarczyć doskonałej rozrywki i zaskakiwać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się wyjść z takiego pokoju. Wtedy przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na niniejszym etapie uczestnicy mogą od niej dowiedzieć się, jak trzeba było uciec lub odpowiedź pozostaje tajemnicą. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych twórców zagadek oraz rozstrzygają je w indywidualny sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Podstawowym warunkiem jest nieużywanie siły, aby uciec z pokoju.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz usiłują odnaleźć tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, ale okazuje się nim nie tajemnica sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i uciekną z pokoju? Drugim typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w efekcie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszelkie zagadki i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do znanej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez podłego czarodzieja Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby uratować porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, zaś zainteresowani są jedyną nadzieją na ocalenie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat przenosi się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zarezerwować na specjalne okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) a dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich również zachęcić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również przygotować indywidualną propozycję, czyli dobraną do życzeń przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok