Instalacje pneumatyczne to zespół urządzeń, które razem z akcesoryjnym wyposażeniem produkują, przechowują, doprowadzają i pobierają sprężone powietrze. Prawidłowo zamontowana instalacja cechuje się zmniejszonym poborem prądu i podwyższeniem ciśnienia końcowego. Sprężone powietrze jest używane w wielu obszarach przemysłowych, m.in. w branży spożywczej i w warsztatach samochodowych. Lekkość i bezpieczeństwo stosowania w zmieniających się warunkach atmosferycznych powoduje, że instalacje pneumatyczne są powszechnie wybierane przez właścicieli zakładów, którzy dbają o standardy swojej pracy.

Dziś w salonach branżowych dystrybutorzy systemów ciśnieniowych proponują kilka technologii uzdatniania powietrza. Najbardziej rozpowszechnione są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W dalszej części artykułu po kolei porównamy każdą z nich, by przedstawić Wam dokładne informacje na temat urządzeń pneumatycznych i sposobach ich zastosowania.

Odporne na korozję instalacje polipropylenowe

Instalacje polipropylenowe są złym przewodnikiem prądu elektrycznego i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie przeszkadza im środowisko materiałów o różnym odczynie chemicznym, co sprawia, że idealnie sprawdzają się w branży budowlanej. Rozwiązania z polipropylenu zmniejszają efekt kondensacji pary wodnej. Surowiec z którego wykonane są instalacje polipropylenowe jest nietoksyczny i niebywale ekonomiczny. Najważniejszą zaletą tych instalacji jest zaniżony współczynnik strat ciśnienia i niska hałaśliwość.

Bezkompromisowa jakość – instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to wysoka jakość połączona z prostym montażem. Dlatego właśnie, są najchętniej wybierane przez właścicieli firm z przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i chemicznego. Montaż instalacji ze stali nierdzewnej oparty jest o technologię zaciskową, co zdecydowanie skraca czas realizacji. Wszystkie akcesoria wykorzystywane w takich instalacjach wykonane są z surowców o właściwościach antykorozyjnych. System zaciskowy oprócz oszczędności czasu i niezbędnych akcesoriów, obniża zagrożenia pożarowe. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej mogą być montowane w różnych miejscach. Systemy tego typu są bardzo funkcjonalne. Ich instalacja zalecana jest w budynkach gdzie występuje zwiększone ryzyko korozji.

Instalacje aluminiowe – wysoka jakość i większe oszczędności

Instalacje aluminiowe odznaczają się łatwością montażu. Użycie łatwych w obsłudze zacisków, dostępnych w dowolnych rozmiarach, znacznie skraca czas wykonania zlecenia. Oszczędności na tego rodzaju systemie osiągają aż 30% w zestawieniu z innymi rozwiązaniami. Produkty aluminiowe można w elastyczny sposób dobrać do rozmiaru danego zakładu. Sprawia to, że z instalacji aluminiowych mogą korzystać zarówno małe warsztaty samochodowe, jak i wieloosobowe zakłady produkcyjne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium odznaczają się doskonałą odpornością antykorozyjną. Są stabilne (nie zmieniają kształtów pod wpływem temperatury) i łatwe w pielęgnacji. Jeszcze jednym atutem jest ekologiczność materiału – aluminium w 100% nie narusza równowagi ekologicznej.

Pneumatyka od A do Z, czyli wyposażenie instalacji sprężonego powietrza

Profesjonalna i stabilna instalacja pneumatyczna złożona jest z kilku podstawowych elementów. Dobrze jest zaznaczyć, że tylko dobrej jakości akcesoria, właściwie do siebie dobrane powodują najbardziej precyzyjne rezultaty uzdatniania powietrza. W budowie instalacji pneumatycznej najważniejsze miejsce zajmuje sprężarka, której celem jest podwyższenie ciśnienia danego czynnika. W prostych, choć funkcjonalnych rozwiązaniach pneumatycznych najlepiej sprawdzi się sprężarka tłokowa. Idąc dalej, w żadnej instalacji nie może nie można się obejść bez takich kompenentów jak filtr powietrza, osuszacz i zbiornik ciśnieniowy. Warto również zamontować tłumiki hałasu, które wpłyną na lepszą pracę urządzeń. Kolejne części, bez których żadna instalacja nie będzie pracować prawidłowo to przewody, bądź też rury pneumatyczne, jak i zawory kulkowe i spustowe. Profesjonalnie wykonana instalacja, wzbogacona o praktyczne i wydajne akcesoria bez wątpienia usprawni większość prac w danej firmie.

Pneumatyka jest dziedziną inżynierii, z którą spotykamy się zarówno w podstawowych obowiązkach domowych, jak i w skomplikowanych procesach technicznych. W przeciwieństwie do instalacji elektrycznych, czy hydraulicznych, systemy bazujące na sprężaniu powietrza są o wiele tańsze i o wiele bardziej funkcjonalne. Warto przeznaczyć firmowe oszczędności na nowoczesne systemy pneumatyczne, szczególnie w zakładach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Dowiedz się więcej o profesjonalnych instalacjach pneumatycznych: pneumatyka