Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna

Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna

Notariusz jest pracą wymagającą dokładności i wszechstronnej znajomości prawa. Zasadniczym zadaniem każdego notariusza jest chronienie interesów prawnych, oraz zapobieganie powstawaniu sporów na tle różnego rodzaju sytuacji życiowych. Notariusz jest zatem głównym nadzorcom litery prawa, troszcząc się o ochronę prawną swoich Klientów.

Notariusz prócz tak standardowych zajęć jak redakcja aktów notarialnych zajmuje się także innymi sprawami, takimi jak chociażby przetrzymywanie dokumentów o dużej wartości. Spora część z nas zapewne myśli, że kancelaria notarialna to biuro z bogato wyposażonymi regałami i bukowym biurkiem za którym czeka na nas biegła Pani Notariusz. Dzisiaj taki obraz biura notarialnego jest już przeszłością, ponieważ co raz więcej notariuszy spisuje dokumenty na laptopach, trzymając wszelkie akta i umowy w pamięci cyfrowej. Istotnie, notariusze to niezwykle nowatorscy pracownicy, którzy pomogą Tobie w wielu codziennych sprawach, jak na przykład sprzedaż mieszkania.

W dalszej części wpisu otrzymasz informacje o tym jakie czynności wykonuje każdy notariusz i co należy do jego głównych zadań.

Notariusz – zawód, jakich mało

Kiedyś notariusz nazywany był rejentem. Osoba ta miała kompetencje do pełnienia władzy w imieniu króla w trakcie jego nieobecności. Wiadomo że w dzisiejszych czasach notariusze specjalizują się w czymś całkiem innym, lecz część ich obowiązków jest bezpośrednio związana z działalnością państwa. Chociażby konstruowanie aktów notarialnych dokumentujących własność danej działki.

Co należy dokonać, by zostać zdolnym do pracy notariuszem. Jest to dość zaawansowany proces, choć co rocznie dużo osób uzyskuje nominację na to stanowisko. Każdy kto pragnie stać się urzędnikiem notarialnym powinien najpierw ukończyć studia prawnicze. Kolejnym warunkiem jest skończenie aplikacji notarialnej, która trwa 3,5 roku i kończy się urzędowym egzaminem z znajomości zawodu notariusza. Po zakończonej aplikacji, konkretna osoba zostaje mianowana notariuszem przez Ministra Sprawiedliwości, który wyznacza siedzibę kancelarii.

Notariusze nie są, jak duża liczba osób twierdzi, urzędnikami publicznymi. Mogą oni jednak korzystać z zespołu uprawnień publicznych, między innymi z specjalnej ochrony zawodowej. Poszczególny aspekt działalności notariusza jest opisany w akcie prawnym prawo o notariacie. Warto zaznaczyć, że ceny usług notarialnych ustalone prawnie. Określane jest to jako taksa notarialna

Czym zajmuje się notariusz?

Jak już stwierdziliśmy działalność notariusza jest precyzyjnie uregulowana w dokumencie prawnym prawo o notariacie. Co to implikuje? Notariusz nie ma możliwość świadczyć innych funkcji, niż te wypisane w powyższej ustawie. Spis zadań notariusza jest ścisły, więc łatwo jest stwierdzić czym konkretnie zajmują się osoby piastujące taki zawód.

Oto zupełna lista czynności notarialnych:

  • konstruowanie aktów notarialnych – akt notarialny to dokument urzędowy, który może być sporządzony wyłącznie przez notariusza. Akt notarialny jest dokumentem nadzwyczajnym, bowiem zatwierdza oświadczenie woli i jest dowodem na dokonanie konkretnych czynności prawnych. Pewne ustawy zastrzegają formę aktu notarialnego dla ważności wyznaczonych czynności prawnych, takich jak dla przykładu umowa stwierdzająca własność n nieruchomości.
  • Sporządzanie poświadczeń – poświadczenie to następna czynność notarialna dokonywana przez notariusza. Bardzo często poświadcza się własnoręczność podpisu na kopiach oryginalnego konkretnego aktu.
  • Przekazywanie oświadczeń – czynność ta polega na przekazaniu drugiej stronie oświadczenia, które może powodować dla niej konsekwencje prawne. To zadanie sprawdza się podczas rozwiązywania różnych konfliktów.
  • Spisywanie protokołów – notariusz po przez zredagowanie protokołu uprawomocnia wykonanie pewnej czynności prawnej. Przeważnie notariusz jest wynajmowany do napisania protokołu walnego zgromadzenia jednostki prawnej
  • Sporządzanie protestów weksli i czeków – protest weksla jest czynnością, którą wykonuje notariusz zgodnie z zasadami prawa wekslowego. Bodźcem do wykonania protestu może być nieprzyjęcie weksla lub rezygnacja z zapłaty weksla.
  • Depozyt notarialny – notariusz przechowuje nie tylko dokumenty prawne, ale także pieniądze, papiery wartościowe i inne rzeczy opisane w specjalnych przepisach prawa.
  • Sporządzanie wypisów dokumentów – odpis jest zasadniczo odtworzeniem oryginału dokumentu. Notariusz w ten sposób potwierdza, że reprodukcja materiału jest tożsama z jego oryginałem.
  • Redagowanie aktów prawnych – notariusz na żądanie strony jest zobowiązany do skonstruowania określonego aktu prawnego.

Jak na pewno zaobserwowaliście działalność notariusza nie jest wcale taka łatwa. To od jego osoby zależy pozytywne zakończenie konkretnej czynności prawnej. Dzierży on na swoich barkach znaczną odpowiedzialność zawodową, gdyż celem jego działalności jest przed wszystkim zapobieganie konfliktom prawnym.

Oprócz wcześniej wypunktowanych czynności notarialnych, każdy notariusz specjalizuje się w szeregu pozostałych mniejszych działań określonych w przepisach szczególnych, na przykład potwierdzaniem oświadczenia o przyjęciu spadku.

Jeżeli poszukujesz notariusza, który rozsądnie podchodzi do swojej pracy i cieszy się dobrymi opiniami Klientów, koniecznie skontaktuj się z kancelarią notarialną Aleksandry Radzińskiej. Poniżej odnajdziesz najistotniejsze informacje teleadresowe.

Notariusz Aleksandra Radzińska
ul. Szeroka 7, 87-100 Toruń