prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

W jaki sposób można odzyskać alimenty?

Jeżeli od plus minus dwóch miesięcy na koncie zupełnie nie zostały uwzględnione alimenty na dziecko, trzeba przedsięwziąć adekwatne kroki, żeby je ponownie otrzymać. Niestety wielokrotnie różnorakie okoliczności wykazują jak jest to żmudne i ile można równocześnie mieć nieprzespanych nocy. W sytuacji zaaprobowania ugody pieniądze muszą zawsze wpływać planowo. Niemniej w wypadku decyzji sądu – zazwyczaj nie tak się dzieje. W krótkim czasie po orzeczeniu wyroku byli współmałżonkowie często nie zamierzają ze sobą „debatować”, a bywa także tak, iż były partner zmienia miejsce pobytu, m. in. wyjeżdża za granicę. Próbują to wytrzymać oboje oraz dziecko, jakie powinno mieć zapewnione godne warunki egzystowania. Alimenty w ogóle nie są „wynalazkiem”, za pomocą którego możemy zaspokajać osobiste kaprysy. Są przeznaczone wyłącznie dla dziecka. To rosnące dziecko jest autentycznym odbiorcą tychże pieniędzy nawet wówczas, jeżeli we własnym zakresie nimi nie rozporządza. W jaki sposób zadziałać w sytuacji, kiedy przez dwa miesiące przyszło parę groszy z racji alimentów na syna?

W pierwszej kolejności pamiętajmy, by porozmawiać z byłym małżonkiem, nawet w przypadku kiedy jest to wyjątkowo męczące. Wytłumaczenie podstaw na samym początku zapewnia perspektywę obrania późniejszej drogi. Jeśli to w ogóle nie zapewnia jakichkolwiek efektów, spotykamy się z wrogością albo ciszą, musimy wynająć fachowego adwokata, jaki zainteresuje się dotkliwą dla nas sytuacją bardzo wnikliwie. Powinna to być lojalna osoba, więc taka która zaangażuje się, będzie asystować na okrągło i wyłoży wszelakie przeszkody prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Możemy swobodnie wyselekcjonować komornika, u jakiego zostawimy wniosek egzekucyjny. Trzeba kierować się miejscem pracowni oraz liczbą interesantów, których wykonawca musi obsłużyć w tzw. „rewirze”. O szczegóły mamy szansę zapytać własnego prawnika, który oceni, które biura będą mogły efektywnie podjąć się zajęcia dóbr… oraz są nieopodal wierzyciela. Musimy tutaj podać wszystkie dane, jakie mamy o poprzednim mężu – oznaczenia kont bankowych, ubezpieczeń, obligacje, miejsce pobytu, dane firmy i wiadomości w sprawie spłacanych nieruchomości. Innymi słowy, jeśli dokładnie wiemy, że były mąż posiada konkretny kapitał (częstokroć ten troskliwie ukrywany), powinniśmy wszystko zakomunikować komornikowi.

Niewydajna egzekucja nie jest zgodna z tym, że w ogóle nie mamy teraz żadnych nadziei na odzyskanie pieniędzy. W przypadku, gdy osiągamy wymagania dochodowe, mamy szansę ubiegać się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieskuteczna to inaczej nieotrzymanie alimentów na dziecko przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą rozpoczęte stosowne działania odnośnie dłużnika. Najpierw dłużnik będzie poproszony na potrzeby usprawiedliwienia sprawy. Musi obowiązkowo precyzyjnie zaprezentować swoją sytuację osobistą i finansową, np. motywy niewypłacania alimentów. Prócz tego będzie od niego żądane oddanie zaświadczenia majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dłużnik nie ma żadnych funduszy z tytułu zatrudnienia lub bezowocnie szuka zajęcia, musi obowiązkowo wpisać się jako osoba bez pracy w Urzędzie Pracy. Musi również przyjąć propozycję pracy zarobkowej, ponieważ w innej sytuacji zostanie uznany za „wymigującego się od przymusu alimentacyjnego”. Skoro prowadzi firmę, która „nie zarabia na siebie”, również musi dokonać rejestracji, aczkolwiek w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były partner wdraża wszelkie wspomniane czynności (inaczej mówiąc „współdziała”), mówiąc w skrócie nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, kiedy środków finansowych stale nie ma. Stosowne czynności realizuje się wówczas, kiedy przez minione 6 miesięcy nie uregulował on więcej niżeli połowę alimentów.

Kiedy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Jeśli były mąż bez przerwy unika uiszczania alimentów na małe dziecko, w końcu jest trasatem poszukiwany przez Policję. W niniejszej sytuacji musimy oddać formularz o ściganie za przekroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu po prostu o „długotrwałą niealimentację”, to znaczy takie sytuacje życiowe, gdzie były mąż w ogóle nie planuje płacić, alimentów, bo „nie jest w humorze” oraz w zasadzie nie ma równocześnie jakichkolwiek poważnych motywów (szczegółowe informacje musi objaśnić nam nasz prawnik). Prócz tego powinniśmy złożyć żądanie do starosty, by przejęto prawo jazdy takiemu „przestępcy” i wpisano go do biura informacji gospodarczej. Krótko mówiąc nie będzie miał szansy uzyskać jakiegokolwiek kredytu z banku, prócz rozpowszechnionych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dokładnie wiemy, że były partner naprawdę posiadał dorobek, tymczasem podarował go któremukolwiek członkowi rodziny, wówczas mamy możliwość wnieść należyty pozew: skargę pauliańską (o której informuje kodeks cywilny) czy powiadomienie o popełnieniu nadużycia, które ma za cel blokować zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Mamy szansę dodatkowo wnioskować o „alimenty od obojga rodziców byłego męża”, gdy on nie jest ani trochę w stanie ich uiszczać.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w ten link – Prawnik Toruń

Strona używa cookies
Ok