Systemy nawadniania ogrodów

Jeśli chcemy, żeby ogród ładnie wyglądał, najważniejszym elementem, jaki utrzyma go w dobrym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród wymaga wody, jednak tradycyjne metody podlewania nie dość, że zabierają czas oraz wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale również mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwyczajnej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i sprawdzi się jedynie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dodawania wody. Do podlewania ręcznego możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez potrzeby zakręcania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż oraz które także ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zminimalizują nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli jednak myślimy o zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny elektroniczny sterownik zakładany na kran, co pozwala na programowanie momentu zraszania. Wadą tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. rozprowadzenie obszernego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda przyszykowania w postaci rozplanowania oraz montażu pełnego systemu. Zazwyczaj system umieszczany jest pod powierzchnią. Potrzebne jest zastosowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podłączonych do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, które posłużą do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być zamontowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród zraszaczy ogrodowych dostaniemy parę różnych typów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem znane z uwago na to, że ich największą zaletą jest miarowe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich fundamentalną zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, dlatego że mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w nawodnieniu trawy i mają wiele funkcji oraz są lepsze pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z tej przyczyny sprawdzą się w przypadku roślin, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim rodzajem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zazwyczaj wykorzystywane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, przez co nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system niezwykle oszczędny, ze względu na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące przygotowywane są z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na małych przestrzeniach, do podlewania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji oraz wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

 http://www.ogrody-torun.pl