Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie ogród. Należy zebrać wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci oraz czy musi być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Trzeba pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok