Bezpieczeństwo na drogach uwarunkowane jest w głównej mierze od techniki prowadzenia pojazdów. Bardzo często nerwowe i bezmyślne zachowania na drodze są czynnikiem wypadków i wystawiają innych na straty materialne i zdrowotne. Najgorszym wrogiem uczestników ruchu drogowego jest brak racjonalnego myślenia. Kierowcy najczęściej przeceniają możliwości swoich pojazdów i jeżdżą na granicy ryzyka. Sytuacje takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na naszych ulicach, która często jest przyczyną tragedii. Teraz największym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest rozszerzanie świadomości młodych kierowców co do oceny zagrożeń na drodze i zamiarów innych uczestników ruchu. Propagowanie koncepcji jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Podpowiemy Tobie zatem jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Przed każdą, długą trasą upewnij się czy wszystko w Twoim samochodzie funkcjonuje poprawnie. Bardzo często powodem kolizji są czynniki wynikające z złego stanu technicznego samochodów. Szczególnie niebezpieczna jest usterka auta na zatłoczonej ulicy, kiedy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Pewnym rzeczom możemy jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Najpierw zacznij od sprawdzenia ciśnienia w oponach i analizy ich bieżnika. Wysokiej jakości opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Kolejną równie ważną czynnością jest kontrola oświetlenia. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, przez które unikniesz zderzenia z przemieszczającą się zwierzyną. Skontroluj również stan płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód przemyj szyby i lusterka, by móc dobrze obserwować jezdnię i otoczenie. Tak naprawdę wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą nam uratować życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna ma tak naprawdę źródło w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do podróży i jak panujemy nad swoimi emocjami ma ogromny wpływ na technikę jazdy. Zanim ruszymy w podróż warto jest zapoznać się z całą trasą, by uniknąć problemów, takich jak gwałtowne zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Informacja o standardowych na konkretnym odcinku drogi zagrożeniach będzie bardzo pomocna. Każdy kierowca musi również zatroszczyć się o odpowiednią pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak by utrzymywać optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Wyreguluj fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposób, a następnie ustaw lusterka w taki sposób, by ledwie było w nich widać bok samochodu. W lusterku powinieneś mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie dalekiej podróży bardzo ważny jest komfort podróżowania. Dobierz odpowiednią temperaturę i wilgotność w wnętrzu kabiny, pamiętając o tym, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może mieć wpływ na suchość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Jakiekolwiek przemieszczające się elementy w samochodzie, bagaże, czy ułożone w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być przywiązane do boków, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich zadań korzystniej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Zazwyczaj zdarza się nam obserwować zachowania innych uczestników komunikacji drogowej . Pytanie jest jednak, czy umiemy wydobywać z tego sensowne wnioski? W trakcie szkolenia na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. W praktyce stosowanie tej zasady jest niezwykle pomocne i podwyższa poziom naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze umiemy zauważyć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez ostrzeżenia. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od samochodu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się niepotrzebnymi czynnościami, takimi jak rozmowa przez telefon, możemy korzystniej ocenić zachowania innych kierowców i prędzej odpowiedzieć na zbliżające się niebezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, aby samemu z wyprzedzeniem ostrzegać innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być opalony na długo przed hamowaniem. Zbliżając się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwone światło na pasach wskazuje nam, że w za chwilę dla nas także zmieni się kolor sygnalizacji. Patrz w lusterka, zwłaszcza przy możliwości wyprzedzenia, aby nie doprowadzić do kolizji z samochodem, który ten manewr zaczął przed nami. I na koniec, staraj się jeździć kulturalnie. Nie denerwuj się, ani innych bez konieczności. Daj innym możliwość na bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli nie spowodujesz tym żadnego zagrożenia przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twojej kultury jazdy!

Nie zbyt często dostajemy możliwość na praktyczne przećwiczenie niezbędnych sytuacji drogowych. Zminimalizowany czas ćwiczeń na kursie na prawo jazdy umożliwia jedynie zaznajomienie się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz większa liczba ośrodków szkoleniowych dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, podczas których masz szansę zobaczyć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć bezpiecznej. Wiele placówek doskonalenia techniki jazdy prowadzi zajęcia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co korzystniej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, niech każdy z Was oceni z osobna. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie nie mają ceny.

Jeśli czekasz na najbliższy kurs bezpiecznej jazdy, zawitaj do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Oferujemy ciekawe promocje i doskonałe zaplecze. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: kurs bezpiecznej jazdy.