Prawo jazdy to aktualnie dokument obowiązkowy. Ułatwia nam znalezienie pracy (bardzo duża liczba kierowników twierdzi, że w procesie poszukiwania pracownika bierze pod uwagę czy określony kandydat posiada prawo jazdy) i podwyższa naszą własną wygodę. Możemy zobaczyć, ze co raz więcej młodych osób (w wieku od 18 do 20 lat) zapisuje się na kurs na kategorię B, wbrew temu, że nowelizowane przepisy znacznie utrudniają zaliczenie egzaminu państwowego.

Posiadając własny samochód mamy możliwość się przemieszczać bez jakiegokolwiek problemu. Jednak istnieje jeszcze jeden ważny atut posiadania prawa jazdy – szansa otrzymania dobrze odpłatnej i atrakcyjnej pracy. Nawet z kategorią B Twoje możliwości na rynku pracy się poszerzają. Dysponując większą liczbą kategorii (np C+E) mamy szansę zdobyć stanowisko w transporcie międzynarodowym. Wypłata na tej pozycji, dla młodych kierowców, jest ponad dwukrotnie większa niż minimalne krajowe wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z kilkuletnim doświadczeniem mogą liczyć na zarobki przewyższające 4 000 złotych. Podobnie rysuje się nam sytuacja osób, które posiadają kompetencje do transportu osób – prawo jazdy kat.D.

Dziś przedstawimy Tobie krok po kroku, najważniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o innych kursach dotyczących doskonalenia techniki jazdy. Wierzymy, że po przeczytaniu tego niewielkiego poradnika wybierzesz się na stosowny dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy kat. B – najpopularniejszy kurs

Kurs na prawo jazdy kat. B to najłatwiejsze i zarazem najkrótsze szkolenie, w jakim mogą wziąć udział osoby powyżej 18 roku życia o odpowiednich możliwościach zdrowotnych potwierdzonych zaświadczeniem medycznym. Kurs składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach teoretycznych kursanci uzyskują wiedzę o obsłudze pojazdu osobowego i o przepisach ruchu ulicznego. Każdy uczestnik kursu musi także odbyć zajęcia powiązane z udzielaniem pierwszej pomocy. Aby przejść do ćwiczeń z praktyki (jazdy samochodem) kandydat musi zdać wewnętrzny test kompetencji. Lekcje praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu może podejść do egzaminu państwowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, oraz ciągnika rolniczego. Kursy na kategorię B organizowane są przez szkoły jazdy praktycznie w jakiejkolwiek miejscowości. Cena kursu to najczęściej 1300 złotych.

Zostań kierowcą ciężarówki – kurs na prawo jazdy kat. C

Bardzo duża liczba moich kumpli opowiada, przyznaje że zawsze marzyło by, stać się kierowcą samochodu ciężarowego. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca samochodu ciężarowego to zawód pełen wyzwań, ale także atrakcyjnych doświadczeń. Jeżeli nie boisz się długich tras i nocy w wąskiej kabinie, to być może zaspokoisz się w tym zawodzie. Najpierw jednak musisz odbyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeżeli marzysz o kierowaniu pojazdu ciężarowego z przyczepą (popularnie określanego TIR-em) dodatkowo musisz zrobić jeszcze kurs na kategorię E. Plan kursu prezentuje się dość analogicznie jak szkolenie na samochody osobowe z tą delikatną odmianą, że na zajęciach z praktyki obsługujesz samochód ważący grubo ponad 4 tony. Zdobycie dokumentu stwierdzającego zdolności również możliwe jest po zaliczeniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Lecz to jeszcze nie wszystko. Osoby myślące o karierze w ciężarówce potrzebują zrealizować jeszcze jeden kurs tzw. kwalifikację. Jest to szkolenie, które potwierdza Twoje umiejętności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to po prostu dodatkowy kurs za który trzeba uiścić opłatę. No ale jak mus to mus.

Kursy z techniki jazdy

Kursy specjalistyczne dla kierowców, których głównym zadaniem jest podniesienie wyobraźni osób kierujących samochodami, prowadzone są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Oferowane są zarówno świeżo upieczonym, jak i kierowcom z wieloletnią praktyką, dla których ważne jest trwałe podwyższanie umiejętności w trasie. Te specjalistyczne kursy podejmują takie zagadnienia jak – jazda oszczędna, jazda defensywna, czy niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Realizowane zajęcia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda na zakręcie, czy nagłe wkroczenie pieszego mają kształtować odpowiednie postawy w ruchu drogowym i wzbudzać wyobraźnię kierowców co do anormalnych zdarzeń. Specjalistyczne szkolenie jazdy bezkolizyjnej, czy funkcjonalne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zdobyć większą swobodę na drodze.

Szkoły jazdy dostarczają nam co raz więcej kursów, podczas których mamy szansę ulepszyć lub sprawdzić swoje predyspozycje w ruchu drogowym. Jedno jest oczywiste – dobrze jest zgromadzić trochę oszczędności i zapisać się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym prościej. Doskonałym okresem na podjęcie kursu na prawo jazdy kat. B jest szkoła średnia, kiedy nie planujesz jeszcze kariery i nie jesteś do niczego zobowiązany. Wielu rodziców wysyła dzieci na kursy w ramach niespodzianki na osiemnaste urodziny. To z całkowitą pewnością najbardziej atrakcyjna inwestycja w dorosłe życie.

Wszystkie kursy zlokalizujesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przejdź teraz na stronę internetową klikając tutaj: kursy jazdy torun