Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje chyba osoba, jaka nie zaobserwowałaby sanitarki pędzącej na sygnale. Nie tylko w skutek znanego odgłosu, który wywołuje na ulicy, ale również ze względu na ważność sytuacji. Sanitarka na sygnale znaczy bowiem jedno: wewnątrz jest poszkodowany wymagający pilnie pomocy, bowiem w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie bądź życie. Ratownicy medyczni – oczywiście – są potrzebni, jednak kierowca karetki również pełni ważną rolę. Co dokładnie robi? To znaczy: czym naprawdę zajmuje się osoba, która siedzi za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W pierwszej kolejności jego celem jest przewożenie schorowanych osób, które potrzebują intensywnej pomocy albo terapii, do szpitala bądź innej jednostki służby zdrowia. Transportuje również produkty medyczne, które potrzebują wyjątkowych warunków przewozu. Kierowca ambulansu przyjmuje polecenia od pracowników dyspozytorni. To oni informują go, w jakie miejsce musi obowiązkowo się pilnie udać, ile osób potrzebuje pomocy itd. Jeśli prowadzi samodzielnie i trafi na wypadek, jest zobowiązany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom medycznym umieszczać rannych w karetce (za pomocą noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Naturalnie oprócz ofiarowania pomocy osobie pokrzywdzonej, wymaga się od kierowcy ambulansu, ażeby unikał gwałtownych manewrów na drodze. Nadrzędnym obowiązkiem jest nieszkodzenie choremu, który jest wieziony do placówki służby zdrowia. Kierowca kierujący karetką jest zobowiązany do utrzymania jej w nienagannym stanie technicznym, w czystości i w gotowości do bezzwłocznego wyjazdu do pacjenta. Raz po raz musi koniecznie utrzymywać łączność ze stacją ratownictwa. Kiedy kieruje już karetką, musi dość wcześnie zakomunikować innym użytkownikom drogi, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy dźwiękowe i świetlne. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej zrealizować profesjonalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, ażeby móc w ogóle rozpocząć pracę w takim zawodzie. Takie zajęcia są oferowane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Wypada mieć prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, ukończone 21 lat, zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się kompetentnością w prowadzeniu pojazdu, jak również mieć właściwe predyspozycje emocjonalne.

Czy warto być kierowcą karetki?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po tymże zawodzie. Warto najpierw upewnić się, że posiadamy dostateczną wiedzę z wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca karetki widuje się z chorymi zakaźnie, zatem nadwątlić się może też jego zdrowie. Prócz tego jest wystawiony na intensywny stres w trakcie prowadzenia samochodu. Jest wyraźne niebezpieczeństwo, że spowoduje wypadek wyjeżdżając z rannym z zawrotną prędkością. Z drugiej strony kierowcy pomagają przy noszeniu chorych do szpitala lub analogicznych instytucji. Może to prowadzić do kontuzji rąk, barków czy kręgosłupa. Co istotne – zatrudnienie wcale nie odbywa się w regularnych godzinach. Tutaj właściwie przyjdzie zmierzyć się z układem 12-godzinnym. Kolejnym źródłem stresu są przykre sytuacje życiowe chorych, z jakimi kierowcy karetek spotykają się przez cały dzień.

Nierzadko mocno oddziałuje to na ujemne usposobienie, jest motywem depresji albo co najmniej zaniżonego nastroju. Na pewno warto zrealizować kurs na kierowcę karetki wówczas, gdy mamy gwarancję, iż pochłania nas jedynie niniejszy zawód oraz jesteśmy mocni wewnętrznie.

Na jakie trudności są narażeni kierowcy ambulansów?

Najbardziej na nadmierny hałas (syreny ostrzegawcze), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje opcja napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie pogotowia z dużą prędkością, przecinanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), nieprzyjemne wyniki oddziaływania preparatów sterylizujących, zarazki chorobotwórcze (jakie potrafią egzystować, m in. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia ambulansu, przenoszenia rannych. Bardzo istotnym (i zarazem niekorzystnym) elementem jest styczność z umierającymi pacjentami bądź zmarłymi, co zwiększa zasadniczo poziom napięcia wewnętrznego. Kierowca karetki może także ulec kolejnym urazom, m in. tym, które spowodują sami pacjenci. Dzieje się tak w przypadku osób chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki mieści się w granicach 3.000 zł brutto i jest zależne od rozmaitych czynników, np. lat pracy, możliwości ekonomicznych szpitala bądź regionu. Pracodawca zwraca specjalną uwagę na wiedzę oraz umiejętności, które podwładny mógł nabyć wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi mamy możliwość zdobyć jedynie na dodatkowym kursie, zaś pracodawcy spoglądają na nie życzliwym okiem. Zazwyczaj do realizowania tego zawodu jest wskazane średnie wykształcenie oraz pozytywnie zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy pogotowia jest pracą niezależną, inaczej mówiąc, że wyłącznie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego zupełnie odpowiedzialna. Planujesz wiedzieć więcej o kursach dla kierowców sanitarek? wejdź tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców