RTG w gabinecie dentystycznym

RTG w gabinecie stomatologicznym służy prawidłowej diagnozie problemu. Stomatolodzy wykonują badania RTG, żeby mogli uzyskać potrzebne informacje dotyczące położenia i stanu zębów w szczęce. Zwykle pozwala to na zauważenie problemów, niemożliwych do wykrycia, w trakcie rutynowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to rentgen zębów. Zwykle takie prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że dokładnie ukazuje poszczególne zęby, a to upraszcza dentyście diagnozę. Z kolei rentgen zębów zewnątrzustne ukazuje pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne wskazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, boczne, które odtwarza obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty przeprowadza się dla odmiennych dziedzin dentystyce. Z reguły, fachowego wykorzystania rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie włączają się też jako podstawowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają wcześniejszego odczytania umiejscowienia zębów. W taki sposób stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak rozległą przerwę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazu zębów lub szczęki, stomatolog też kieruje go na przeprowadzenie radiologicznych badań. RTG zębów ukazuje  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże narzędzie, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest przydatnym elementem diagnostyki zmian nowotworowych.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po zakończeniu leczenia, aby sprawdzić jego efekty.

W jaki sposób przebiega rentgen zębów u dentysty?

Współcześnie często w gabinetach stomatologicznych wykonuje się badania radiologiczne na miejscu od ręki podczas wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, bo nie muszą umawiać się na następną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu i nie wymaga od pacjenta przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść coś, pić i przyjąć swoje lekarstwa.

Jedynym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest pozbycie się wszystkich metalowych przedmiotów z obszaru szyi i twarzy. Co oznacza, że na rentgen u dentysty należy przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem należy ściągnąć protezy, okulary i słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy postępie technologicznej, zwykle jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto zauważyć, że stomatolog, robiący rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia RTG budzą niepokój, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, ma negatywne skutki, ale nie trzeba się martwić, bo podczas wykonywania zdjęcia rentgen zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm przyswaja bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada specjalny ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen za często, co najwyżej co pół roku, z tego względu warto nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnio. Prześwietleń rentgenowskich powinny omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają je mieć wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest konieczne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy cyfrowego RTG u dentysty.

Skoro rentgen zębów można zrobić w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto wspomnieć zalety tego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika rentgena miała klisza, która zazwyczaj wymagała znaczną ilość miejsca i mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można bezpiecznie trzymać w pamięci komputera. To dodatkowa zaleta, ponieważ umożliwia ona podawanie zdjęcia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez potrzeby wożenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może je zobaczyć i swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest o wiele wytrzymalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest precyzyjne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok