Stomatologia estetyczna – nowoczesne zabiegi

Nowoczesna stomatologia estetyczna bazuje na zdobytej przez lata wiedzy i umiejętności dentystów oraz na rozbudowy tecjnologii i technik stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi stomatologii estetycznej poprawiają piękno uśmiechu, a duża z nich, osiągalna jest właściwie od ręki w czasie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice dentystycznej. Współcześnie pacjenci mają do wyboru wiele technologii, które usuwają przebarwienia i korygują kształt i wygląd zębów, a także uzupełniają ewentualne braki. Dzięki temu każdy pacjent, który pojawi się u dentysty, wychodzi z gabinetu w pełni uśmiechnięty nawet w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)

Wielu pacjentów zastanawia się, jaki będzie ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu dentystycznym. Jeszcze kilka lat temu na ostateczny efekt należało czekać aż do zakończenia leczenia i pełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych. Współcześnie stworzono możliwość poznania rezultatu działań stomatologa zanim ten rozpocznie leczenie. Techniką tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Czym to jest? DSD to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pobieranych od pacjenta – to znaczy kompletu zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – dentysta za pomocą specjalnego programu wprowadza wszelkie zmniany. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów oraz oddziaływanie zmian na całościowy wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Ponadto DSD można wykonać mając już gotowy plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent obejrzy etapy zmian albo skorzystać z programu w roli stworzenia planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może przekazać stomatologowi jakiego rezultatu oczekuje, a wtedy dentysta wskaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą konieczne do uzyskania pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że powinno się zastąpić braki zębów nie tylko z uwagi na wygląd, ale też zdrowie jamy ustnej, już wiemy. Wielu pacjentów w tym celu wybiera aplikację implantu stomatologicznego. Niestety do tej pory, choć implanty są najmocniejszym i zdaniem dentystów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, cały zabieg trwał kilka miesięcy, ponieważ aplikacja implantów zębowych wiąże się długotrwałym czasem zrastania implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na całkowite zmniejszenie tego czasu. Współcześnie możliwy jest zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień.

Chociaż i w tym zakresie implant musi zespoić się z kością, na co będzie trzeba poświęcić trochę czasu, za pomocą nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny ze wspaniałym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Stomatolodzy opracowali do tego nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, jaką da się założyć bezpośrednio na nowo wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z nowym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza osłania implant upraszczając jego łączenie z kością. Gdy już implant stomatologiczny w pełni zespoi się z kością, pacjent przychodzi na dodatkową wizytę, podczas której dentysta wymienia tymczasowe uzupełnienie na uzupełnienie stałe.

Wybielanie zębów nowoczesną lampą w klinice stomatologicznej

Profesjonalne wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi metodami wybielania zębów, zastosowanie przeznaczone do tego lampy gwarantuje zdecydowanie lepsze rezultaty przy zaledwie pojedynczej wizycie. Wybielanie lampą usuwa wszelkie przebarwienia powstałe w wyniku diety, dlatego że nawet zupełnie zdrowe zęby mogą mieć, brzydki żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, jaka usuwa większość przebarwień, a obok tego pozbywa się do 98% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów stomatologicznych oraz zminimalizowanie zapalnych stanów.

Co więcej sam zabieg wybielania zębów lampą w klinice dentystycznej jest bardzo wygodny i nie pożera dużo czasu. Szczególnie ważnym elementem jest mobilność lampy, dzięki czemu da się dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto dodać, że dentysta może bez trudu regulować natężenie światła i w ten sposób dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu da się poprawić także za pomocą koron protetycznych oraz licówek stomatologicznych. Korony służą zastąpieniu zębów na przykład po leczeniu kanałowym pod mikroskopem lub do wstawienia jej na implancie. Wykorzystuje się je głównie z uwagi na to, że bardzo dobrze imitują zwykłe zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Natomiast licówki dentystyczne to cienkie nakładki, jakie zakłada się na zęby. Licówkami da się ukryć niemożliwe do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki używa się także jako metodę korekty niewielkich wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy zakryć np. przerwę między zębami (diastemę) lub ukruszony fragment zęba.

Gabinet stomatologiczny

Strona używa cookies
Ok