Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna?

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy dentystów oraz na rozwoju technologii i technik używanych w leczeniu stomatologicznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej poprawiają piękno uśmiechu, a wiele z nich, osiągalna jest właściwie od ręki podczas kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice dentystycznej. Współcześnie pacjenci mogą skorzystać z wielu technologii, które usuwają przebarwienia i korygują kształt i wygląd zębów, a także wypełniają braki. Tym sposobem każdy pacjent, który pojawi się u dentysty, wychodzi z gabinetu zadowolony z pięknego uśmiechu w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)

Wielu pacjentów zastanawia się, jaki będzie ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu dentystycznym. Nie tak dawno na końcowy rezultat trzeba było czekać aż do zakończenia leczenia i pełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych. Współcześnie istnieje możliwość zobaczenia rezultatu działań dentysty zanim ten rozpocznie leczenie. Metodą tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Na czym to polega? Digital Smile Design to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pobieranych od pacjenta – tj. zestawu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – stomatolog przy użyciu specjalnego programu wprowadza wszystkie zmniany. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kształt i kolory zębów oraz efekt zmian na cały wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można zastosować mając już stworzony plan leczenia dentystycznego, dzięki czemu pacjent zobaczy etapy zmian albo skorzystać z programu w formie stworzenia planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może przekazać dentyście jakiego rezultatu oczekuje, a z kolei stomatolog wskaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą konieczne do stworzenia wymarzonego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że powinno się zastąpić braki zębów nie tylko ze względu na wygląd, ale i zdrowie szczęki, już wiemy. Wielu pacjentów w tym celu wybiera zabieg wszczepienia implantu zębowego. Niestety dotąd, choć implanty są najmocniejszym i zdaniem dentystów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, cały przebieg leczenia trwał kilka miesięcy, dlatego że wszczepienie implantów zębowych łączy się obszernym czasem zrastania kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły praktyczne skrócenie tego czasu. Współcześnie możliwy jest zabieg aplikacji implantów w zaledwie jeden dzień.

Chociaż i w tym wypadku implant musi zespoić się z tkanką kostną, co wymaga czasu, za sprawą nowoczesnej technologii stomatologii estetycznej pacjent opuszcza klinikę stomatologiczną z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy opracowali w tym zakresie nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, którą można założyć od razu na wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Niesie to ze sobą dwie korzyści. Po pierwsze pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza osłania implant ułatwiając jego gojenie. Gdy już implant dentystyczny w pełni zrośnie się z kością, pacjent wraca na następną wizytę, kiedy stomatolog wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałą protezę.

Wybielanie zębów lampą Beyond w klinice dentystycznej

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi technikami wybielania zębów, zastosowanie stworzonej do tego lampy zapewnia znacznie widoczniejsze efekty przy nawet jednej wizycie. Wybielanie lampą usuwa wszystkie przebarwienia powstałe na skutek diety, dlatego że nawet całkowicie wyleczone zęby mogą posiadać, nieprzyjemny żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technika naświetlania, która eliminuje przebarwienia, a do tego pozbywa się do 96% bakterii. Dodatkową zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też widoczny wpływ na stwardnienie kompozytów dentystycznych oraz zminimalizowanie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów lampą w klinice dentystycznej jest niezwykle komfortowy i nie pożera wiele czasu. Szczególnie funkcjonalnym elementem jest mobilność lampy, dzięki czemu da się dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto wiedzieć, że stomatolog może bez trudu regulować moc lampy i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można polepszyć także za pomocą koron protetycznych oraz licówek dentystycznych. Korony służą zastąpieniu zębów na przykład po leczeniu kanałowym lub do osadzenia jej na implancie. Zakłada się je przede wszystkim z uwagi na to, że bardzo dobrze imitują naturalne zęby. Sporządza się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Natomiast licówki dentystyczne to cienkie nakładki, jakie zakłada się bezpośrednio na powierzchnię zębów. Licówkami można schować niemożliwe do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, które nie odpowiadają na wybielanie. Licówki używa się także jako metodę poprawy małych wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) lub ukruszony fragment zęba.

 

Wybielanie zębów Toruń

Strona używa cookies
Ok