Księgowość wielu osobom łączy się z męczącym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi rozliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Oczywiście ten obraz pasuje właściwie do sceny z filmu, niż do sytuacji autentycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do fachowych programów komputerowych, ręcznie nie przygotowuje dodatkowych formularzy i nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Księgowość jest najistotniejszym resortem w każdej firmie, choćby wówczas, kiedy jest przygotowywana na odległość i w następstwie tego żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej nadrzędnych zobowiązań kwalifikuje się: prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, analizowanie badań statystycznych, notowanie danych do systemu księgowego, sumowanie należności dla rozmaitych instytucji, m in. GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę równocześnie ze zdobywaniem umiejętności zabiegać o awans w firmie. Na pewno najciekawszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje obieg zasobów finansowych w firmie. Ponadto zajmuje się kwestiami administracyjnymi, kieruje pracownikami i ma pod opieką rozrost własnego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę jeszcze założyć własną działalność gospodarczą, zatem utrzymywać indywidualne biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Kontrahentów. W tym przypadku jednakże nieunikniona jest licencja Ministra Finansów – należy udokumentować wiedzę i umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (wkrótce po zrealizowaniu określonych studiów). Aby dostać pracę zarobkową jako księgowa, w ogóle nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Opracowywanie księgowości nie jest takie banalne. Powinniśmy obowiązkowo rozumieć konkretne akty, łącznie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa powinna posiadać w takiej sytuacji ogromną wiedzę, ponieważ to ona odpowiada za pieniądze firmy. W zaprezentowanym przypadku potrzebne jest zakończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na niektórych uniwersytetach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi tu o zaprezentowanie tytułu magistra, tylko o konkretną wiedzę. Natomiast takiej nie można uzyskać na pozostałych specjalnościach. W dalszej kolejności księgowa powinna uzyskać certyfikat księgowego, jeśli pragnie, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą zabiegać osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji nabytych, powinna posiadać ponadto zdolności „naturalne”, przykładowo wnikliwość i wytrwałość w realizowaniu jakichkolwiek zadań. Pojedynczy defekt w wyliczeniach może mieć fatalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w których mamy do czynienia z ogromnym obiegiem kapitału), ale także mniejsze i osoby prywatne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Klientowi doradztwo z działu sporządzania księgi wpływów i odpływów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania rozliczeń z US, a także układania sprawozdań, przykładowo dla GUS. Należałoby wspomnieć, iż obowiązkiem osoby zarabiającej w księgowości jest poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności. Innymi słowy, ukończenie studiów jest w takim przypadku podstawowym wymogiem do wykonywania niniejszego zajęcia, zaś praktyczne umiejętności tym, czym powinniśmy pozyskać sporą liczbę Klientów.

W ostatnim czasie niesłychanie popularna stała się „księgowość online” albo oferta „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Interesanci absolutnie nie muszą wychodzić z mieszkania albo firmy, ażeby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa sama pojawia się w ustalonym miejscu i zabiera wszelakie materiały na potrzeby obliczeń. Może też zostać w firmie, której pomaga i tam na miejscu wszystkim się zająć.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest interesującym wyjściem dla księgowych, jakie od paru lat realizują się w takiej specjalności i stąd nie planują obecnie zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie biura księgowego jest połączone jednak z wieloma wymogami, przykładowo dużymi nakładami środków finansowych. Koszt założenia oddzielnego biura księgowego jest uzależniony zwykle od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W śródmieściu wypożyczenie lokalu biurowego będzie dużo kosztowniejsze niż na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, iż większość druków można bezproblemowo załatwić drogą internetową. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby utworzenia biura księgowego pożądane są: zarejestrowanie naszej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie można sugerować Klientom przypadkowym odpłatności, przykładowo takich, które znajdziemy w taryfikatorach pozostałych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: poważaniem firmy, lokalizacją biura i charakterem usług. Opracowywanie pełnej księgowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przygotowuje się podział na ilość formularzy.

Jeżeli chcesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w odnośnik tu

Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok