Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami śledzimy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i nie nadwyręży naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. Obecnie jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy dom od dewelopera. dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Zakup domu – więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest kluczowa. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ pieniądze i w takim przypadku należy to dobrze przeanalizować, aby zakup domu okazał się pełnym sukcesem.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza sprawa do zbadania. Jako pierwsze trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeanalizowanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Zakup domu – to też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Zakup domu i inne tematy związane z nieruchomościami –> Mieszkania Toruń

Strona używa cookies
Ok