Ceny paliw rosną, a wyjście jest proste – dobra pompa

Jeszcze w 2013 roku pompa ciepła nie była w Polsce zbyt popularna. Najistotniejsze uwarunkowania, które blokowały zakup to: bardzo wysoki koszt budowy, nie do końca dopracowane przepisy prawa energetycznego (ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku została zmieniona 26 lipca 2013 roku, natomiast ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku dopiero dotyczyła w odpowiedni sposób do kwalifikacji energetycznej budynków) oraz niewielka obecność idei uświadomienia mieszkańców o pożądanych efektach jej stosowania. Jeżeli ktokolwiek zamierzał postawić na uzyskiwanie energii do podnoszenia temperatury powietrza w domu za pomocą tej metody, obawiał się przede wszystkim tej pierwszej rzeczy. W ostatnim czasie ceny pomp ciepła spadły, natomiast ceny paliw do ogrzewania poszybowały w górę. W związku z tym kupujący coraz częściej wybierają podejście efektywne i nie mające negatywnego wpływu na przyrodę, przykładowo kolektory słoneczne. Zwłaszcza, że na rynku szczególnie przystępne są: gaz ziemny, węgiel kamienny, biomasa, drewno opałowe czy słoma. No i oczywiście prąd, który wypada całkiem przeciętnie (jest drogi). Nawet jeżeli mamy odpowiednio ocieplony dom, powinniśmy liczyć się z warunkami atmosferycznymi w czasie jesieni, zimy i tym, w jakim regionie dom został wybudowany (nad morzem czy w górach?). Kolektory słoneczne nie w każdym przypadku sprawdzą się w takich warunkach, a ciągłe palenie w piecu może być męczące i pracochłonne.

Gdzie najlepiej sprawdzą się pompy?

Pompa ciepła zalicza się do grupy wyjątkowo efektywnych i jednocześnie wypróbowanych rozwiązań, które pozwalają na wyprodukowanie energii wprost z gruntu, powietrza i promieni słonecznych. Wykorzystuje się ją do ogrzewania i wentylacji wnętrza, między innymi domów przeznaczonych dla kilkuosobowej rodziny albo wykorzystujących stosunkowo niewielką powierzchnię biur, do ocieplenia bardzo chłodnej wody użytkowej, osuszania i podgrzewania powietrza na zakrytych kąpieliskach oraz wtedy, kiedy zadaniem jest kondensacja mleka, środków farmakologicznych czy soków. Funkcjonowanie takiej technologii nie należy do trudnych, bowiem opiera się na czterech głównych elementach: skraplaczu, przypominających swoją budową naczynia włosowate, tak zwane kapilary, wymienniku ciepła i sprężarce albo innej maszynie, wymuszającej transport ciepła. Podziału do odpowiednich rodzajów sporządza się m. in. biorąc pod uwagę mechanizm działania to,w jaki sposób działa, czyli opracowaną technologię, {pozytywne wyniki długotrwałego eksploatowania, czy oszczędność miejsca.
W przypadku, gdy bierze się pod uwagę wysokotemperaturowe źródła ciepła, można podzielić pompy na: ślimakowe, ślimakowe ścienne , a także meandrynowe. Niskotemperaturowe pozyskują energię z: gruntu (GSHP; rodzaje: gruntowo – powietrzne, glebowo – powietrzne, wodno – powietrzne, skalno – powietrzne), powietrza (ASHP, EAHP; typy: powietrze – powietrze, powietrze – woda), ścieków, wód geotermalnych posiadających niskie parametry. Połączenia, mające powszechne zastosowanie to: tryb monowalentny – pompa ciepła jest jednym źródłem energii, tryb biwalentny (pompa + kocioł), tryb monoenergetyczny (pompa + ogrzewanie elektryczne). Konstrukcja łączy się bezpośrednio z podziałem na modele napędów: cieplny (pompy absorpcyjne), elektryczny (pompy termoelektryczne) oraz mechaniczny zasilany prądem (pompy sprężarkowe). Sporym plusem pompy jest możliwość zespolenia jej z kolektorem słonecznym oraz wykorzystania do ogrzewania podłogi.

U nas znajdziesz pompy renomowanych producentów

Producentów i marek opisywanych pomp na rodzimym rynku jest sporo, ale wyłącznie parę z nich cieszy się globalnym uznaniem. Na czele długiej listy są: Vaillant, Viessmann, Danfoss, Clima Komfort, Junkers, Nibe-Biawar, Daikin oraz Stiebel Eltron. Vaillant posiada wieloletnią tradycję i jest niezmiernie ceniona przez klientów z całej Europy. Przede wszystkim z powodu wdrożenia inteligentnej technologii GEOtherm. Pompy cieplne Viessmann opierają się na sprężarkach Scroll, więc są praktycznie bezawaryjne, a do tego ciche i niewymagające obsługi przez człowieka. Danfoss umożliwił wprowadzenie ich do miejsc o charakterze ”kupieckim” i przydatności publicznej. zaprojektował taką sprężarkę, która jest sterowana za pomocą falownika. Coraz to bardziej nowatorskie przedsięwzięcia powodują, że pompy cieplne są doskonałą możliwością w stosunku do innych form ocieplania. Za jej pośrednictwem dostarczana jest cztery razy większa dawka ciepła aniżeli w przypadku standardowego pieca. Dodatkowo zyskiwany jest czas, który można zarezerwować na robienie czegoś innego. Przyzwoitej jakości pompy nie wymagają dopełniającej obsługi przez człowieka, doglądania w formie ”muszę znowu sprawdzić czy wszystko jest ok”.

Od wielu lat nasz zakład istnieje na rynku i trudni się transportem, montażem oraz serwisem najlepszej jakości sprzętu grzewczego. Jesteśmy w stanie wypełnić każde zamówienie w ustalonym wcześniej przez klienta terminie. Pompy cieplne, a także kolektory słoneczne, są dotowane. W takiej sytuacji pozałatwianie jakichkolwiek formalności można pozostawić nam.Kontaktujemy się codziennie z wieloma zainteresowanymi i do każdego podchodzimy indywidualnie, gdyż każdy ma własne wyobrażenie na ogrzewanie domu. Posiadamy wieloaspektowe doświadczenie, jesteśmy fachowcami w tym, co robimy. Postaramy się zatem przygotować oraz wcielić w życie każdy wykonalny technicznie plan.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: pompy ciepła Włocławek.