Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Gdy ruszasz przed swój dom wciąż widujesz nieładną, ponurą oraz przytłaczającą przestrzeń? Twoi koledzy niechętnie wpadają do Ciebie w słonecznych miesiącach? Czas to zmienić! Jeśli masz przed swoim domkiem niespożytkowaną połać, która wizualnie zdążyła już się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zaangażować renomowanego projektanta ogrodów. Musi być to obowiązkowo ktoś, kto posiada niezwykłe wyczucie stylu oraz kompetencje w przygotowywaniu takich rzeczy. W Internecie masz szansę znaleźć wiele zachęcających projektów na wspaniały oraz zachwycający zieleniec, m in. na żwirowe rabaty, z zagospodarowaniem skrzynek wykonanych z drewna czy palet. Jeśli więc chcesz, aby strefa wokół Twojego domu nabrała klimatu i zatrzymywała zazdrosny wzrok przyjaciół, czym prędzej zorientuj się w przedmiocie kompozycji ogrodów.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Przygotowanie estetycznego i fascynującego ogrodu składa się z paru obowiązkowych kroków. Na starcie musi zostać stworzony plan spożytkowania przestrzennego. Chodzi tutaj głównie o ilustracyjne jego zaprezentowanie, które mieści w sobie granice przestrzeni, oznakowania informacyjne czy zasięgi wód. Potem tworzy się specyfikację fotograficzną obszaru, w którym ma zostać stworzony ogród oraz terenów do niego przylegających. Wynajęta firma ogrodnicza przygotowuje na niniejszej podstawie indywidualny projekt techniczny, jego wizualizację oraz wczesny kosztorys.

Jakie elementy powinny być widoczne w schemacie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, która zostanie użyta w zieleńcu z przytoczeniem konkretnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Typ nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Niedużą architekturę, a mianowicie wszelakie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Źródła wody
 • Zarys gniazd oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Modele oświetlenia, w tym ilość lamp
 • Inne detale, które będzie można zaobserwować na zarysie skweru
 • Kosztorys

Ogród tradycyjny czy awangardowy?

Do dzisiaj najbardziej prestiżowe to zieleńce francuskie, włoskie, i zen. Każdy z nich ukazuje totalnie niezależną wizję oraz styl. Przykładowo ogrody angielskie skierowane są na autentyczność oraz niezależność, francuskie – na regularne, harmonijne układy oraz alejki biegnące przez środek skweru, zaś japońskie – mają naśladować naturę, zaś nie ją ujarzmiać. Obecnie zakłada się je z nastawieniem na wymagania konsumenta, więc to jakie on posiada zamysły na wyeksploatowanie obszaru swojej przyległej działki.

Przykładowe modele ogrodów

 • Ogrody współczesne – mające, m in. płaszczyznę do wypoczynku oraz uprawiania sportu
 • Ogrody rodzinne – przystosowane zarówno do wymogów rodziców, jak i dzieci. Rozplanowane z zawarciem miejsc na luz, rozrywkę albo ucztowanie
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w jakich można odczuć bliskość przyrody (np. skryć się w półcieniu drzew)
 • Ogrody miejskie – nakierowane zwłaszcza na funkcjonalność i posiadające wygodną przestrzeń spokoju
 • Ostatnio niezwykle modne stały się też ogrody skandynawskie, industrialne, eklektyczne czy włoskie.

Dobre oświetlenie ogrodowe – jakie zamontować?

Urokliwością zaprojektowanego ogrodu można cieszyć się nie tylko w ciągu dnia, ale również nocą. Wystarczy, że wyposażymy go w dobre podświetlenie. Doskonałym planem są ruchome lampy, które można umieścić w każdym miejscu. Wszystkie ścieżki, schody, podjazdy – czyli szczególnie uczęszczane rejony – powinny mieć stabilne światło, np. halogenowe. Strefę spokoju możesz zaopatrzyć w pojedynczą silną lampę z żyrandolem. Jeśli w sąsiedztwie nie ma żadnych źródeł prądu, możesz z powodzeniem wykorzystywać lampy solarne. W ciągu dnia skoncentrują one moc przejętą ze słońca, natomiast wieczorem będzie można cieszyć się niebanalnymi wynikami dekoracyjnymi. Trafnym pomysłem jest ulokowanie tzw. czujników zmierzchu, które będą włączały lampy w konkretnym momencie albo lamp-automatów z detektorem ruchu (uruchamiające się dopiero wówczas, gdy w sąsiedztwie pojawi się człowiek albo zwierzę).

Podsumowując:

W trakcie opracowywania ogrodów bardzo ważne jest dostosowanie wszystkich elementów, choćby tych najprostszych. Dlaczego? Od nich zależy albowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, pergola, oczko wodne wszelkie dróżki, oświetlenie i osłona muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie możesz przenieść własnych pomysłów na rzeczywistość, skorzystaj z pomocy projektanta skwerów. Prawdopodobnie w tym, czego Ty właściwie nie masz możliwości do końca sprecyzować, on łatwo się odnajdzie oraz zasugeruje Ci uczciwe rozwiązania. Pamiętaj, iż oprócz przytoczonych uprzednio elementów, wypada opracować z nim również asortyment mebli do ogrodu, dodatków ogrodowych (m in. dodatków do grilla) i wszystkich drobniejszych ozdób. Wcale nie warto realizować zieleńca samodzielnie, zwłaszcza, jeśli nie wiemy co oraz w jaki sposób się robi. O wielu rzeczach możesz zwyczajnie zapomnieć. Budowanie basenu tylko złudnie jest szybkie, łatwe oraz komfortowe. W końcu możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie prezentować się gorzej niźli przed zainicjowaniem prac. Osoba odpowiadające za projekt skweru bierze pod uwagę wszelkie składniki, które będą wywierały nacisk na jego rozkwit. Prawdopodobnie zabrzmi to prozaicznie, przeważnie te pogodowe. Więcej informacji możesz uzyskać klikając w niniejszy odsyłacz – Projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok