Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niekosztownych tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu zdecydowanie usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast ogólna dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swoich możliwości finansowych z uwagi na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Główną niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na opady lub przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, przez co gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać sporo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany w poprawny sposób, co często wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Ponadto zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową korzyść, w postaci braku odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był wytrzymały oraz aby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Trzeba unikać zostawiania obszernych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary zasypać mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie ułożony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu specjalnych stempli oraz form. W ten sposób możemy uzyskać ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez problemu możemy dostosować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz odporność na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie funkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest lekkość czyszczenia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Usługi brukarskie

Strona używa cookies
Ok